Monti, který je po formální demisi stále v čele vlády technokratů od listopadu 2011 a podařilo se mu prozatím ustát finanční krizi, v pátek po jednání se svými politickými spojenci v Římě oznámil, že centristy povede do únorových parlamentních vo­leb.

Oporou Montimu, kterého podporuje nepřímo také Vatikán, mají být zejména křesťanskodemo­kratická strana Svaz středu a hnutí Futura Italia (Budoucnost Itálie).

„Toto uskupení bylo vytvořeno ve prospěch levice a také v souladu s levicovým programem," tvrdil dnes před skupinou svých stoupenců Berlusconi, který přitom ještě nedávno sliboval, že nepovede do voleb pravici, pokud se do jejího čela postaví právě Monti.

Centristé se rozhodli vyhranit mezi středolevicovou Demokratickou stranou, která zatím v průzkumech vede, a stranou Lid svobody Montiho předchůdce Berlusconiho. Podle současných průzkumů je Lid svobody bez šancí na vítězství.

Zatím není jasné, jak velkou podporu bude nové uskupení mít, ale průzkum zveřejněný o víkendu ukázal, že obdobná koalice by mohla mít podporu 11 až 15 procent voličů. Montiho politiku podporovala i Demokratická strana, takže se dá předpokládat, že by levice a centristé mohli vytvořit novou vládní koalici.

Italské parlamentní volby budou 24. a 25. února.