Berlusconi byl loni pravomocně odsouzen ke čtyřem letům vězení za daňové úniky ve svém mediálním kolosu Mediaset. Díky amnestii se mu délka trestu snížila na rok. Kvůli vysokému věku ale nemusel sedmasedmdesátiletý politik nastoupit do vězení a vybral si místo toho veřejně prospěšné práce. Soud s tím souhlasil a určil mu práci v domově důchodců v Cesano Boscone, kde má pomáhat alespoň čtyři hodiny týdně.

S výkonem trestu v domově pro seniory začal Berlusconi před dvěma týdny. Obvykle pomáhá při péči o staré lidi trpící demencí nebo Alzheimerovou chorobou v pátek. Tentokrát byl ale termín o den posunut, aby se Berlusconi ve čtvrtek večer mohl zúčastnit shromáždění své strany Vzhůru, Itálie na závěr kampaně před volbami do Evropského parlamentu.

V rámci předvolebního projevu Berlusconi vyjádřil se svou každotýdenní službou v pečovatelském domě spokojenost. „V sobotu se konečně vrátím do té oázy klidu, kde mě mé bábinky zbožňují. Mohl bych si tam zajistit pokoj a zůstat tam déle," prohlásil.

Berlusconi musí v domově důchodců odpracovat své čtyři hodiny týdně nejméně po dobu deseti a půl měsíce, aby se tak vyhnul přísnějším omezujícím podmínkám domácího vězení. I tak má omezenou svobodu pohybu, a to do března 2015. Berlusconi se musí zdržovat doma mezi 23:00 a 06:00 hodin. S výjimkou jednoho třídenního pobytu týdně v Římě nesmí opustit svůj domovský region Lombardie.

Berlusconi nicméně trvá na tom, že byl odsouzen nespravedlivě. Je proto přesvědčen, že rozsudek zvrátí Evropský soud pro lidská práva.