Schvalování státního závěrečného účtu za loňský rok podpořilo 308 ze 630 poslanců a zákon prošel jen díky opozici, která se zdržela hlasování. Berlusconi se rozhodl projednat situaci s prezidentem, než oznámí další kroky. "Cítím se zrazen," řekl novinářům.

Hlasování o důvěře své vlády minulý měsíc Berlusconi ustál většinou 316 hlasů, ale od té doby premiérovi vypovědělo poslušnost několik spolustraníků. Tři poslanci jeho strany Lid svobody (PLD) přešli k opozici a dalších pět Berlusconiho vyzvalo, aby odstoupil.

"Osm zrádců," poznamenal si po dnešním hlasování premiér na kus papíru, který pohotově zachytily fotoaparáty parlamentních zpravodajů. Na útržku se objevilo i slovo "demise".

Přes veškerou snahu se pětasedmdesátiletému předsedovi vlády očividně nepodařilo zjednat kázeň ve vlastním táboře. Podle médií může být hlasování poslední kapkou, kterou přetekl pohár trpělivosti tváří v tvář nestabilitě, jež hrozí třetí nejsilnější ekonomice eurozóny.

"Tato vláda nemá většinu!" vykřikl po oznámení výsledků hlasování vůdce středolevé opozice Pier Luigi Bersani. "Žádám vás, pane předsedo vlády, s veškerým důrazem, abyste konečně přihlédl ke stávající situaci a rezignoval," prohlásil. Země je podle něj vystavena "reálnému riziku", že ztratí přístup na finanční trhy.

Berlusconi po schválení závěrečného účtu vzkázal novinářům, že novou situaci bude konzultovat s prezidentem Giorgiem Napolitanem. Agentura Bloomberg předpovídá, že Napolitano vyzve Berlusconiho, aby vyvolal hlasování o důvěře své vlády. "Vláda si po hlasování ponechává všechny možnosti otevřené. V několika příštích hodinách se rozhodne, jaký bude další postup," řekl reportérům Berlusconiho ministr obrany Ignazio La Russa.
Sám Berlusconi se k situaci veřejně nevyjádřil. Podle agentury AP poslancům řekl, že novou situaci musí "reflektovat" a připustil, že s vládní většinou má problém. "Cítím se zrazen," řekl reportérům listu La Stampa.

Nedobré zprávy přišly dnes i z finančních trhů. Výnos klíčového státního dluhopisu Itálie během dneška vystoupil nad 6,7 procenta a rychle se přibližuje hranici sedmi procent. Experti tvrdí, že pokud se výnos desetiletého dluhopisu tak vysoko skutečně dostane, Itálie překročí hranici, z níž už není návratu.
Pokud by Itálie měla za úvěry dlouhodobě platit sedm procent ročně, může snadno upadnout do dluhové spirály. Pak by Řím patrně neměl jinou možnost, než požádat o finanční pomoc.

Berlusconiho dnes ještě před hlasováním vyzval k demisi jeho nejbližší spojenec, šéf italské Ligy severu Umberto Bossi. Na jeho místo navrhl jeho stranického kolegu, bývalého ministra spravedlnosti Angelina Alfana.

Hlasování o státním závěrečném účtu je rutinní parlamentní operací, ale tentokrát se stalo barometrem Berlusconiho osudu. Ukázalo, že premiér už nemůže počítat s absolutní většinou 316 z 630 poslanců, přestože hlasování o účtu "matematicky" vyhrál. Opozice už dříve oznámila, že zákon o závěrečném účtu nepotopí, ale hlasování se zdrží.

Pokud Berlusconi odstoupí, bude další ústavní krok na prezidentu Napolitanovi. Musí rozhodnout, zda sestavením vlády pověří jiného politika či zda rozpustí parlament a vyhlásí termín předčasných voleb. Berlusconiho funkční období by mělo za normální okolností skončit v závěru roku 2013.