Ve vyhořelé tělocvičně školy, kterou před třemi lety obsadilo teroristické komando a vzalo přes tisíc rukojmí, byly zapáleny svíčky, lidé na místo přinášeli podle zvyku květiny i lahve s vodou. Na zdi však visel i plakát s nápisem požadujícím objektivní vyšetřování a potrestání všech viníků.

Dmitrij Kozak, zástupce ruského prezidenta Vladimira Putina v Jižním federálním okruhu, tedy na ruském severním Kavkaze, dnes v Beslanu připustil, že z odpovědnosti za smrt rukojmích se budou možná zodpovídat i lidé z bezpečnostních štábů. Kozak tak dnes překvapivě odpověděl Susanně Dudijevové, předsedkyni organizace Beslanské matky, která sdružuje příbuzné obětí. Dudijevová dnes zopakovala přesvědčení místních rodin, že ruský stát se snaží velitele zásahu zbavit zodpovědnosti za nepodařenou osvobozovací operaci, při které zemřela většina obětí.

"Nemůžeme zapomenout na tragédii, která se udála před třemi lety," prohlásil dnes také ruský prezident Vladimir Putin při setkání se studenty v Astrachani.

V bývalé tělocvičně školy, kde byli rukojmí drženi, zní po celé tři výroční dny smuteční hudba. Dnešní vzpomínky se zúčastnili ruští politici, zádušní bohoslužby sloužili představitelé různých ruských konfesí. Věnce byly dnes v Beslanu položeny i u památníku Strom života na hřbitově obětí.

Děti v Beslanu a také v některých školách v severoosetském hlavním městě Vladikavkazu půjdou do školy až 5. září, po ukončení všech vzpomínkových akcí. Na bezpečnost v oblasti dohlíží přes 2500 příslušníků bezpečnostních jednotek, omezena byla práce tržišť, na silnicích byly posíleny policejní hlídky.