Předseda vlády a šéf strany Smer-SD Robert Fico svolal na dnešek koaliční radu. V nočních hodinách ze včerejška na dnešek se kvůli koaliční krizi sešlo vedení Smeru. Výsledkem bylo rozhodnutí nátlaku SNS neustupovat. Jak uvádí slovenský deník Pravda, na zasedání strany Smer scházel ministr kultury Marek Maďarič, který je na dovolené a volno nepřerušil.

Na dnešním jednání koaličních stran se očekává, že předseda SNS a předseda Národní rady SR Danko svým partnerům vysvětlí „absurdní krok Slovenské národní strany“, kterým vypovězení koaliční smlouvy je.

Situaci řešila také další koaliční strana Most-Híd. Její předseda Béla Bugár dostal včera od vedení strany mandát rokovat o případném doplnění koaliční smlouvy, ne však o jejím vypovězení. Bugár údajně očekává, že předseda SNS Danko přijde na dnešní setkání s konkrétními návrhy změn a vysvětlením, proč SNS koalici vypověděla. „Pokud má někdo problémy, tak nejdřív jedná,“ řekl Bugár. „Uvidíme, s čím přijde.“ Bugár dodal, že dostal pokyn, aby prosazoval pokračování stávající koalice.

Slovenská národní strana má v držení ministerstvo školství, kolem kterého se v rámci současné koalice tvoří problémy. SNS má výhrady k minulému vedení, kdy ministerstvu v minulé vládě před volbami 2016 vedl resort Juraj Draxler za Smer-SD. Nyní je ministrem člen SNS Peter Plavčan. Toho kritizují za neprůhledné rozdělování evropských dotací pro vědu a výzkum. Opozice vyzvala před několika dny ministra i jeho stranu k demisi.