Lavrov reagoval na spekulace médií, že při prosazování bezletové zóny by mezinárodnímu právu bylo učiněno zadost, kdyby potřebná technika byla umístěna v Jordánsku a nikoli přímo na syrském území. Mezinárodní společenství se vzrůstajícím znepokojením pohlíží na boje mezi syrskou armádou a povstalci; zahraničí se však do syrské krize přímo vojensky nezapojuje.

„Není třeba být velkým expertem, aby člověk pochopil, že sestřelování syrských letadel z jordánského území by tak jako tak bylo v rozporu s mezinárodním právem," citovala Lavrova agentura ITAR-TASS. Rusko podle ministra doufá, že Američané budou své prakticky kroky týkající se Sýrie podnikat v rámci společné rusko-americké iniciativy zaměřené na svolání mezinárodní konference o syrské krizi, které by se měly zúčastnit i zainteresované syrské strany včetně Damašku.

Bezpečnostní poradce amerického prezidenta Baracka Obamy Ben Rhodes v pátek prohlásil, že v národním zájmu USA není podpora časově neomezené vojenské angažovanosti v Sýrii v podobě bezletové zóny.

Ve Washingtonu se tento měsíc objevily informace, že Spojené státy vyšlou do Jordánska na cvičení protiletadlové raketové systémy Patriot a bojové letouny F-16 a že by tam tyto prostředky mohly po manévrech ponechat právě kvůli válečnému konfliktu v Sýrii.

Severoatlantická aliance již dříve letos rozmístila u hranic Turecka se Sýrií protirakety Patriot, které jsou schopny likvidovat balistické střely Scud, jimiž Damašek disponuje, a které by teoreticky mohly být využity i pro zajištění případné bezletové zóny.

Občanská válka v Sýrii si od roku 2011 vyžádala nejméně 80.000 obětí. Dalších 1,5 milionu lidí ze země kvůli konfliktu uprchlo.