Německá automobilka Volkswagen si pronajala kolem osmi tisíc míst ve třech parkovacích garážích areálu mezinárodního letiště Berlín Braniborsko, sdělila agentuře DPA mluvčí letiště. Volkswagen musel pro tato svá auta najít dočasný domov, protože nebyla dosud schválená podle nových testů zjišťujících spotřebu paliva a množství emisí.

Tyto testy, známé jako WLTP neboli Worldwide Harmonized Light-Duty Vehicles Test Procedure, představují celosvětově odsouhlasený testovací standard měření pro lehká užitková vozidla. Jde o nová pravidla určování hodnot spotřeby paliva automobilů, vycházející ze skutečných jízdních dat, která byla získána z celého světa. V Evropské unii jsou tyto tyto testy povinné. Řada modelů Volkswagenu je už splnila, některé však dosud čekají na to, až jimi projdou.

Letiště Berlín Braniborsko v Schönefeldu na jihovýchodním okraji hlavního města Německa představuje pro Němce častý terč poněkud hořkých vtipů. Plánováno začalo být už v roce 1992, stavět se začalo v roce 2006 a otevřeno mělo být koncem roku 2011. Jenže kvůli špatnému naplánování, nedostatkům v konstrukci a technickým problémům se datum zahájení jeho provozu neustále odkládalo. Jen v hlavní budově se našlo přes 30 tisíc technických problémů, celkem se jich v celém areálu objevilo kolem šedesáti tisíc.

Otevření letiště tak nabralo beznadějné zpoždění, které se stále jeví jako nekonečné. 

Nyní zeje budova hlavního letištního terminálu prázdnotou a nové datum uvedení do provozu je naplánováno na rok 2020.

.