Fond Bezos Day One bude rozdělený na dvě samostatné větve. Peníze na podporu rodin, které přišly o střechu nad hlavou, získají prostřednictvím fondu Day 1 Families nestátní neziskové organizace, které se problematikou dlouhodobě zabývají. Myšlenka navazuje na současnou podporu útulku pro bezdomovce Mary’s Place v americkém Seattlu.

Zakladatel Amazonu Jeff Bezos
Příběh Jeffa Bezose: Jak se z tisíců stávají miliardy. I díky rodičům

„Fond Day 1 Academies založí a bude spravovat síť vysoce kvalitních a plně hrazených předškolních zařízení typu montessori pro děti z chudých rodin. Jsem nadšený, protože jim dáme možnost se vzděláva a objevovat. Využijeme znalosti z Amazonu, naším hlavním cílem bude péče o zákazníka, kterým v tomto případě budou děti,“ popsal Bezos na svém twitterovém účtu.

Šéf Amazonu o svém záměru poprvé informoval v červnu loňského roku. Prostřednictvím sociálních sítí tehdy vyzval fanoušky, aby mu posílali nápady na projekty, které by v rámci své charitativní činnosti mohl podpořit. O rok později že do konce letošního léta představí konečnou podobu svých plánů.

První den znamená růst

Označení The Day One (v překladu první den) odkazuje na jednu z Bezosových nejznámějších obchodních zásad, kterou poprvé zmínil v roce 1997. Myšlenkou je zachování nadšení, růstu a inovací společností na takové úrovni, jako v první den jejich fungování. Stejný název nese i sídlo společnosti v americkém Seattlu. „Druhý den je symbolem stagnace, následované úpadkem,“ prohlásil Bezos.

Přesto, že je Američan nejbohatším mužem světa, doposud na charitativní účely příliš prostředků nevěnoval. V minulých letech však čelil narůstajícímu tlaku veřejnosti obzvláště poté, co ho růst akcií Amazonu vystřelil do čela žebříčku světových miliardářů.

Jeho jmění se odhaduje na neuvěřitelných 164 miliard dolarů, v přepočtu více než 3,4 bilionu korun. To je o celých 66 miliard dolarů více, než vlastní druhý nejbohatší muž světa a zakladatel společnosti Microsoft Bill Gates.

Amazon spustil revoluční obchod Amazon Go
Boj gigantů. Po Applu pokořil hranici bilionu dolarů i Amazon