„Bohužel se zdá, že mexická policie ani armáda nejsou schopny zastavit karavanu migrantů, která míří k jižní hranici Spojených států. Přimíchali se do ní zločinci a neznámí lidé z Blízkého východu. Zalarmoval jsem proto hraniční policii a armádu,“ tweetoval dnes Donald Trump, jenž považuje boj proti migrantům za stěžejní téma svého působení v Bílém domě.

Ke karavaně migrantů se americký prezident vrátil i ve svém dalším tweetu. „Guatemala, Honduras a Salvador nebyli schopné zabránit lidem, aby opustili svoji zemi a nelegálně přicházeli do USA. Okamžitě začneme zastavovat nebo zásadním způsobem omezovat mohutnou zahraniční pomoc, jež je jim běžně poskytována,“ dodal.

Navzdory úsilí Mexika i Guatemaly zabránit jim v další cestě putují tisíce migrantů, převážně honduraského původu, přes Mexiko na sever do USA. Takzvaná karavana migrantů chce uniknout násilí a chudobě panující v zemích Střední Ameriky. Podle neoficiálních odhadů překročily hranici mezi Mexikem a Guatemalou v neděli asi tři tisíce uprchlíků.

Karavany organizují neziskovky

Další tisícovka přistoupila na „plán bezpečného návratu domů“, na němž se v sobotu dohodli prezidenti Hondurasu a Guatemaly. Podle mexických úřadů požádalo o víkendu dalších 640 lidí z karavany o azyl na hranicích s Guatemalou.

Karavany migrantů pořádají již řadu let nevládní organizace, přičemž cílem hromadné cesty je vyhnout se ve skupině nebezpečí, která by jinak hrozila jednotlivcům, a také hromadně upozornit na humanitární krizi ve Střední Americe. Až do letošního dubna se tyto karavany většinou obešly bez větší publicity. Pak ale Trump jednu z nich označil za bezpečnostní hrozbu a vyslal na hranici s Mexikem národní gardu.