Osmadvacetiletý hasič-žhář operoval v severozápadním italském regionu Lombardie. Bezpečnostní kamera jej zachytila, jak zapaluje živé ploty a odpadkové koše. Poté se vrátil zpět na hasičskou stanici, vyhlásil poplach a o chvíli později už ujížděl spolu se svými kolegy hasit oheň, který sám způsobil. Policie jej podezřívá, že tímto způsobem založil nejméně sedm požárů od roku 2014. Uvedla to agentura AFP.

K podobné situaci došlo na Sicílii, kde policie zatkla v pondělí celkem patnáct hasičů kteří jsou rovněž podezřelí ze zapalování ohňů, aby si vymohli prémie za jejich hašení.

K oběma případům se vyjádřil šéf italské hasičské unie Antonio Brizzi, který toto jednání odsoudil. "Ani v době hospodářské krize, jako je tato, nemůžete spojovat vydělávání peněz s hašením," uvedl Brizzi.

Podle něj mají italští hasiči kvůli rozpočtovým škrtům až o 3,5 tisíce mužů méně, než by potřebovali, což vedlo v některých případech až k uspěchanému využívání dobrovolníků. Pro příště je podle něj nutné vybírat zájemce o tuto službu na základě přísnějších psychologických testů. 

Vracející se vlny požárů trápí celou Itálii už od června. Starosta Kalábrie Mario Oliverio vyzval italskou vládu, aby na pomoc vyčerpaným hasičům vyslala armádu. Devět italských regionů požádalo o preventivní pokropení vysušené země z hasičských letadel.