"Švédsko dělá mnohem více, než odpovídá jeho vlastní váhové kategorii," řekl Biden podle agentury DPA po setkání se švédským premiérem Stefanem Löfvenem ve Stockholmu. "To není snadné, ale je to obdivuhodné. Nyní musí vystoupit do popředí jiné země, zbytek světa musí převzít odpovědnost," dodal.

Biden ocenil i dobré vztahy obou zemí, předsedu švédské vlády ale během tiskové konference chybně označil za "prezidenta" a "viceprezidenta", poznamenal portál The Local.

Švédsko, které má 9,8 milionu obyvatel, se loni spolu s Německem stalo pro běžence hlavní cílovou zemí. V roce 2015 Švédsko přijalo rekordních více než 163.000 žadatelů o azyl, což je z hlediska Evropy největší počet v poměru na jednoho obyvatele, připomněl portál The Local. Podle srpnové studie německé Bertelsmannovy nadace se také Švédsko v porovnání s dalšími osmi původními členskými zeměmi EU velice aktivně snaží o integraci uprchlíků na trhu práce.

Švédská vláda nicméně v reakci na loňský rok označila azylovou situaci za neudržitelnou a zpřísnila azylové podmínky, aby proud běženců mířících do země zpomalila. Obnovila také ostrahu jižní hranice, což zkomplikovalo cesty mezi Dánskem a Švédskem.