Epidemiolog Anthony Fauci bude hlavním Bidenovým poradcem, pokud jde o covid-19, do čela Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) má nastoupit šéfka oddělení infekčních chorob bostonské nemocnice Massachusetts General Hospital.

Štáb nově zvoleného prezidenta na twitteru uvedl, že zdravotnický tým vznikající vlády bude připraven dostat pod kontrolu šíření koronaviru a "bude vést vědou, odborností a integritou".

Rudy Giuliani
Trumpův právník Giuliani se nakazil covidem. Prezident mu popřál brzké uzdravení

Nová administrativa se možná ujme moci za velmi špatné epidemické situace. Do jejího nástupu zbývá asi jeden a půl měsíce, přičemž aktuálně USA zaznamenávají rekordní počty nových infekcí, úmrtí i hospitalizací.

Zkrocení epidemie bude mít na starosti především 62letý Becerra, v jehož portfoliu bude podle agentury AP i očkování proti covidu-19. Pokud jeho nominaci schválí Senát, stane se prvním ministrem zdravotnictví USA s latinskoamerickým původem. Becerra se narodil v kalifornském Sacramentu mexickým imigrantům, v letech 1993 až 2017 byl členem americké Sněmovny reprezentantů.

Zastánce Obamacare

Média jej popisují i jako horlivého zastánce zdravotnické reformy známé jako Obamacare, jako generální prokurátor Kalifornie Becerra proslul řadou žalob vůči krokům prezidenta Donalda Trumpa. Nejvyšším státním zástupcem nejlidnatějšího amerického státu je od ledna 2017, kdy v této funkci vystřídal Kamalu Harrisovou v návaznosti na její zvolení do Senátu. Harrisová se v lednu stane viceprezidentkou USA.

V Bidenově týmu nejbližších spolupracovníků bude i epidemiolog Fauci, z něhož se během pandemie stala do jisté míry celebrita.

Americký prezident Donald Trump na mítinku
Trump v Georgii znovu mluvil o podvodech. Zmanipulovali naše volby, uvedl

Fauci byl jakožto dlouholetý ředitel Národního institutu pro alergie a infekční onemocnění (NIAID) zahrnut do krizového štábu Bílého domu a nyní přijal nabídku nastupujícího prezidenta na působení v poradenské pozici. V čele NIAID má být i nadále.

Naopak na nejvyšším postu v CDC zřejmě dojde ke střídání, při kterém současného šéfa Roberta Redfielda nahradí Rochelle Walenskyová. Ta je kromě členky vedení Massachusetts General Hospital také profesorkou na Harvard Medical School. Jako příštího šéfa úřadu pro veřejné zdraví vybral Biden Viveka Murthyho, který funkci zastával už za vlády Baracka Obamy.