Šéf Kremlu nabídku učinil poté, co Biden dal ve středu v televizi ABC najevo, že Putina považuje za "zabijáka" a pohrozil nespecifikovanou odvetou za údajné vměšování Ruska do loňských amerických prezidentských voleb. Výroky šéfa amerického prezidenta domu vyvolaly v Moskvě u řady politiků hněvivé reakce.

"Chci prezidentu Bidenovi navrhnout pokračovat v našich diskusích, ale pod podmínkou, že to uděláme fakticky v přímém přenosu, jak se říká online. Bez jakéhokoli zdržování, ale přímo v otevřené, přímé diskusi," prohlásil dnes Putin.

Severokorejský vůdce Kim Čon-un a jeho sestra Kim Jo-čong
Kimova sestra kritizovala USA: Jestli chcete klidně spát, nevypouštějte smrad

Jeho mluvčí Dmitrij Peskov v reakci na Bidenova slova podle agentury Reuters předtím řekl, že vyjádření amerického prezidenta ohledně ruského prezidenta jasně svědčí o tom, že nový šéf Bílého domu nemá zájem zlepšit vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem. Dodal, že Moskva na to bude brát zřetel.

Putin dnes v televizi Rossija 24 rovněž popřál Bidenovi zdraví a na jeho kritická slova na svou adresu odvětil, že obvykle má tendenci říkat špatné věci o někom ten, kdo s nimi má sám problém.

Analýza přístupu

Biden v rozhovoru, který ve středu odvysílala televize ABC News, přisvědčil na otázku, zda pokládá Putina za "zabijáka", a prohlásil, že Rusko "zaplatí" za údajné vměšování do amerických voleb. Rusko pak povolalo svého velvyslance z Washingtonu do Moskvy ke konzultacím, diplomat by se měl podle ruských médií vrátit v neděli.

Americký prezident Joe Biden
Bidenova vláda se pokusila navázat kontakt s KLDR. Pchjongjang však nereagoval

Mluvčí Kremlu dnes označil Bidenovy výroky za "velice špatné" a bezprecedentní. Putin pak svému americkému protějšku odpověděl slovy: "V dětství, když jsme se hádali na dvoře, tak jsme říkávali ´Kdo to říká, ten to je´." Šéf Kremlu také podle agentury Interfax podotkl, že v dějinách každého národa "je mnoho dramatických a krvavých událostí". "Když hodnotíme jiné lidi, nebo dokonce jiné státy, jiné národy, tak se vždy jakoby díváme do zrcadla. Vidíme v něm vždy sebe. Protože vždy přehazujeme na druhého člověka to, co sami dýcháme, čím v jádru jsme," řekl Putin.

"V nadcházejícím období budeme analyzovat náš přístup (ke vztahům s USA), a to i během konzultací s naším velvyslancem," řekl novinářům Putinův mluvčí Peskov. Podle agentury TASS tak komentoval i další Bidenovo vyjádření, že navzdory výrokům na Putinovu adresu pokládá za možnou spolupráci s Ruskem v záležitostech, na nichž mají obě země společný zájem.