Americký prezident, z jehož iniciativy se telefonát uskutečnil, podle ruské strany projevil zájem o normalizaci dvoustranných vztahů a o "navázání stabilní a předvídatelné spolupráce v tak akutních problémech, jako je zajištění strategické stability a kontrola zbraní, íránský jaderný program, situace v Afghánistánu, globální změna klimatu", uvedl Kreml.

Biden podle Bílého domu v hovoru zdůraznil závazek, který Spojené státy mají vůči suverenitě a územní jednotě Ukrajiny a vyjádřil obavy z vojenských aktivit Ruska v blízkosti ukrajinských hranic a na Krymu.

Donald Trump
Staronová záliba Donalda Trumpa v důchodu: hraje golf a uráží bývalé kolegy

Putina vyzval, aby se v oblasti snažil o uklidnění situace. Ruský prezident podle TASS svému americkému protějšku mimo jiné vyložil přístup Moskvy k politickému urovnání situace kolem Ukrajiny na základě minských dohod.

Napětí na východě Ukrajiny v posledních dnech stoupá, při obnovených bojích tam podle ukrajinské strany zemřelo několik vojáků. Kyjev v minulých dnech bil na poplach kvůli soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou a varoval před rizikem ruské "ozbrojené agrese" pod záminkou ochrany ruskojazyčných obyvatel Donbasu. Rusko naopak obviňuje Kyjev z provokací.

Americký prezident Putina také upozornil, že Spojené státy budou "pevně" bránit své národní zájmy před počínáním Moskvy; v té souvislosti zmínil mimo jiné kybernetické útoky či pokusy o vměšování se do voleb.