Biden má dnes poprvé od nástupu do funkce v lednu promluvit k tématu zahraniční politiky a Sullivan poskytl předem informace o Bidenových záměrech.

Trump loni v červnu ohlásil, že chce zásadně snížit počet vojáků působících v Německu, a to až o 12 tisíc. Tehdejší ministr obrany Mark Esper v červenci řekl, že by z 35 tisíc Američanů sloužících v Německu mělo být do USA převeleno 6500 a dalších 5400 pak do jiných evropských zemí.

Vojenský převrat v Barmě: Lidé se sešli k prvnímu pouličnímu protestu

Počítalo se i s přesunem velitelství ze Stuttgartu do Belgie. Důvodem rozhodnutí o snížení kontingentu byl Trumpův názor, že Německo neinvestuje dostatečně do své armády a neplní povinnost přispívat do NATO aspoň dvěma procenty svého hrubého domácího produktu. Trump hovořil o tom, že Německo alianci dluží miliardy dolarů.

Sankce na barmskou armádu

Biden podle Sullivana hodlá také zvážit vydání exekutivního příkazu v reakci na převrat v Barmě a zavést sankce cílené na barmskou armádu. Dalším Bidenovým rozhodnutím bude ukončení podpory vojenských operací Saúdské Arábie v Jemenu ve snaze vyřešit tamní dlouholetý konflikt a vážnou humanitární krizi.

Donald Trump opouští Bílý dům
Trump se nepohodl s vlastními právníky. Trvá na tom, že volby byly zfalšované

Očekává se rovněž rozhodnutí týkající se Ruska. Sullivan řekl, že je třeba, aby se Rusko za své "destabilizační" aktivity odpovídalo, protože "to ovlivní jeho chování v budoucnu".

Biden se má rovněž vyjádřit ke své politice vůči uprchlíkům. Sullivan prohlásil, že se prezident chystá podepsat exekutivní příkaz, kterým nařídí zvýšit kapacity USA pro přijímání uprchlíků.