"Vím, že jizvy války jsou čerstvé, ale smíření je nutné," zdůraznil před novináři Biden, kterému se v Kosovu dostalo na rozdíl od sousedního Srbska velmi vřelého uvítání. Srbsko samostatnost Kosova nadále neuznává.

Mezi obyvateli Kosova jsou Spojené státy velmi populární. Kosované, kteří vyhlásili nezávislost na Srbsku v roce 2008, považují Washington za svého zachránce. Vyzdvihují zejména to, že díky náletům NATO pod vedením Američanů v roce 1999 skončilo zabíjení etnických Albánců, kterého se během konfliktu dopouštěly srbské síly.

V Bělehradě naopak tyto nálety dodnes vyvolávají odpor. Biden v úterý vyjádřil soustrast Srbům, kteří ztratili své blízké při leteckých úderech. Stal se prvním americkým přestavitelem, který takové gesto učinil.

Skandování ultranacionalistů

Srbští ultranacionalisté se nicméně rozhodli Bidenovi návštěvu ztrpčit, když během jeho přítomnosti v Bělehradu skandovali "Volte Trumpa! Volte Trumpa!", aby tak vyjádřili podporu republikánskému kandidátovi na prezidenta USA. Biden o Donaldu Trumpovi v pondělí prohlásil, že nemá ponětí o zahraniční politice.

Kosované umocnili vřelé přijetí Bidena přejmenováním jedné z hlavních tříd v Prištině po jeho zesnulém synovi Beauovi. Ten loni ve věku 46 let zemřel na rakovinu. Beau Biden sloužil v roce 2001 v Kosovu jako právní poradce. "Beau miloval tuto zemi, jako ji miluji já," uvedl americký viceprezident během emotivní ceremonie.

Rozhovory mezi Prištinou a Bělehradem vyústily v dubnu 2013 v dohodu, kterou v Bruselu podepsali tehdejší premiéři Ivica Dačić a Hashim Thaçi. Její plná realizace ale naráží na četné potíže, jako je například ujednání o Společenství srbských obcí v Kosovu, které se nelíbí radikálním albánským nacionalistům. Podle nich poskytuje Srbům příliš práv a ohrožuje tak kosovskou územní celistvost.

"Bude to obtížné, ale je to potřebné a důležité na tomto urychleně pracovat," uvedl Biden v Prištině s tím, že stejný vzkaz předal v úterý v Bělehradě i srbskému premiéru Aleksandru Vučičovi. Kosovský prezident Bidenovi řekl, že smíření Kosova a Srbsko je možné a že k němu dojde. "Nezapomeneme na minulost, nezůstaneme ale jejími rukojmími," dodal Thaçi.