Facebooková stránka Jaderné elektrárny Temelín nabídla minulý týden svým příznivcům neobvyklé hlasování. Měli dávat lajky dívkám vyfoceným v chladicí věži elektrárny v plavkách. Soutěž nazvaná "Maturantka 2017" měla dívce, která získá nejvíce obdivných kliků, poskytnout čtrnáctidenní stáž v této elektrárně. Fotografie polonahých slečen vyvolaly bouřlivou reakci veřejnosti, ovšem zcela opačnou, než její organizátoři počítali. Během kratičké doby hlasování zrušili.

„Soutěž se setkala s toxickými reakcemi," napsala americká zpravodajská stanice CNN na svých webových stránkách. Autor zprávy konstatuje, že je obvyklé, že když firma shání stážisty, zajímá se o jejich znalosti. Obvykle se tyto požadavky omezují jen na plavky. „Zdá se, že se česká jaderná elektrárna více zaměřila na vzhled než na kvalifikaci," konstatovala CNN.

Stanice rekapitulovala podmínky, které ČEZ vypsala pro budoucí stážistku – první místo měla získat dívky, která na facebookové stránce získá už uživatelů nejvíc „lajků". Dívky byly nafoceny v chladicí věži, která procházela revizí. Protože se na hlavu společnosti snesla v podstatě už během prvního dne, kdy „soutěž" prezentovala, vedení společnosti konkurs zrušilo.

CNN si všimla oficiálních komentářů na stránkách energetické formy, jako „myslíme si, že fotografie jsou velmi vkusné" a že „kombinace krásy a průmyslového prostředí" přináší zajímavý výsledek. Server upozornil, že většina reakcí návštěvníků elektrárenského webu byla silně negativní.

Zpráva o neobvyklém konkursu na odbornou stáž v největší české jaderné elektrárně zaujala i britský deník The Independent, který referoval o tom, že jaderná eletrárna byla obviněna čtenáři facebooku ze sexismu. Zpráva o stáži a fotografování dívek v chladicí věži neunikla pozornosti ani serveru Deutsche Welle. Ten kromě komentáře k obsahu "odborné" soutěže připomněl i historii názvu "bikini", který se vztahuje k atomovým výbuchům na tichomořském atolu Bikini, kde Spojené státy testovaly své jaderné zbraně.

Infocentrum JE Temelín publikovalo na své facebookové stránce následující omluvu: Vítězem facebookové soutěže se stávají … všichni zájemci o technické obory
Profil Infocentrum Temelín se rozhodl ukončit hlasování a nevyhlašovat jedinou Miss energie 2017. Vítězi soutěže se stávají všichni zájemci o jadernou energetiku a technické obory obecně. Všechny finalistky Miss maturantka dostávají možnost stáže v oboru, který budou po „zkoušce dospělosti" dál studovat a v případě, že půjde o technické obory, bude s nimi společnost ČEZ dál ráda spolupracovat. Nabídka spolupráce, práce, či například návštěv a besed ale platí i pro všechny další zájemce.
Nechtěli jsme se soutěži nikoho dotknout. Smyslem zapojení do soutěže byla podpora technického vzdělávání. Pokud však původní vize vyvolala pochybnosti či znepokojení, velmi nás to mrzí a omlouváme se.