„Nejtěžší stránka existence amerického prezidenta spočívá v jeho výjimečné izolaci, řekla na přednášce pro tři tisíce posluchačů, z nichž každý zaplatil vstupné od 650 do 850 euro (17 500 až 22 900 korun), aby exprezidenta USA viděl a poslechl si ho. Ze vstupného vybrali pořadatelé v přepočtu přibližně 60 milionů korun.

Obama se publiku představil v tmavomodrém obleku, bez kravaty. Uvolněnou atmosféru setkání moderoval Sam Kass, Obamův bývalý šéfkuchař v Bílém domě a současně národní poradce pro výživu. Do Milána přiletěla s exprezidentem i jeho manželka Michel, která měla na milánském výstavišti také přednášku – o zdravé výživě – ovšem bez přítomnosti manžela.

Obama prozradil, že osm let v Bílém domě ho naučilo, aby se méně rozčiloval, ale také to, že práce v této funkci je nepřetržitě vyčerpávající. „Zátěž vedoucích představitelů každé země je skutečná a také kvůli bezpečnostním opatřením, jaká jsou vytvořena kolem amerického prezidenta, žijete v bublině," přiznal Barack Obama. „Je to krásné vězení," řekl na adresu funkce a Bílého domu. „Nemáte žádnou svobodu pohybu, abyste se jen tak prošli nebo poseděli v kavárně, protože kolem vás jsou neustále nějaká bezpečnostní opatření. Neschází mi to," uvedl bývalý prezident.

Postěžoval si, že teď je opět v podobném „zajetí", což není nijak příjemné. „Ať se pohnu kamkoli, každé dva kroky musím pózovat pro selfie."

Věnoval se ovšem i závažnějším tématům. Snažil se vysvětlit, jaký je markantní rozdíl mezi ním a jeho nástupcem Donaldem Trumpem například v ekologii. Podle Obamy musejí určovat hlavní směry v boji proti klimatickým změnám Spojené státy společně s Čínou. „Je dobrou zprávou, že soukromý sektor vidí budoucnost v čisté energii," řekl a připustil, že současná administrativa Spojených států může tyto kroky zpomalit, ale ne zastavit.

Přednáškový byznys Baracka Obamy

Média podrobila Baracka Obamu v posledních měsících kritice za to, že začal kapitalizovat svou politickou kariéru v Bílém domě tím, že se účastní placených přednášek a setkání, za která inkasuje statisícové honoráře v dolarech. Například nedávno přislíbil investiční firmě Cantor Fitzgerald z Wall Street účast na zářijové akci a domluvil si honorář 400 tisíc dolarů.

Přednáškami si na sklonku své kariéry v Bílém domě začal vydělávat i prezident Bill Clinton. Vysoký honorář za přednášku pro soukromou společnost si domluvil i jeden z jeho předchůdců, Ronald Reagan. Ten inkasoval dva miliony dolarů ze jedno setkání.

Vedle příjmů z komerčních akci bude bývalý prezident, jako každý z jeho předchůdců, dostávat ročně v přepočtu 5,2 milionu korun na osobní potřebu plus mu stát platí výdaje na lékaře. Stát mu hradí také ochranku, kancelář a asistenty.