Na záběrech z Fergusonu, který leží na předměstí St. Louis, bylo vidět, že policisté používají i obrněná vozidla či automatické pušky. Podle některých komentátorů měli dokonce i bojovou techniku využívanou spíše vojáky v zahraničních misích. I prezident Barack Obama přitom vyzval k důslednému dodržování rozdílu mezi ozbrojenými silami a policejními složkami.

Prověrku nařídil Bílý dům, potvrdily agentuře AP dva nejmenované zdroje z administrativy. Má se při ní mimo jiné zjistit, jaké vybavení si policisté pořizují a zda jsou dostatečně vycvičeni i na používání vojenské výzbroje.

Nepokoje ve zhruba dvacetitisícovém městě s převážně černošským obyvatelstvem se rozhořely kvůli smrti neozbrojeného 18letého mladíka Michaela Browna, kterého zastřelil šesti ranami místní bělošský policista. Svědectví o incidentu se rozcházejí. Podle jedněch měl Brown ruce nad hlavou, podle jiných se snažil policistovi vytrhnout zbraň.

Následně vyšly do ulic města stovky lidí, kteří se domáhali spravedlivého vyšetření případu, a došlo ke střetům s policií. Napjatá situace se začala uklidňovat až po středeční návštěvě ministra spravedlnosti Erika Holdera, který místním osobně slíbil spravedlivé vyšetření Brownovy smrti.