Jordan Marotta se od narození cítil jiný. A měl k tomu dobrý důvod. Narodil se totiž bez levé ruky. Teď je pravděpodobně nejmladším člověkem na světě, který má bionickou protézu. Na míru dělaná ruka vypadá jako z výroby miliardáře Tonyho Starka z filmu Iron Man. „Okamžitě to posílilo jeho sebevědomí,“ sdělila stanici BBC Jordanova matka Ashley Marottaová.

Pětiletý chlapec z Long Islandu v New Yorku je posedlý superhrdiny a ruku Iron Mana si sám objednal. Když ji ale minulou středu uviděl, červeno-zlatá protéza předčila jeho očekávání. „Jako matka jednoduše chcete, aby bylo vaše dítě šťastné. Jordan je obecně spokojený a odhodlaný, ale poté, co dostal novou ruku, úplně září,“ usmála se Marottaová.

Ruku Jordanovi vyrobila firma Open Bionics z Bristolu pomocí 3D tisku. Podobné protézy hrdinů ze seriálů a filmů dělá společnost na míru například do Německa, Austrálie, Británie a také pro děti z Ukrajiny.

Jordan si už začínal uvědomovat, že je jiný

Marottaová věděla, že se jí narodí syn bez ruky už během těhotenství. Dosud podle ní ale měl spokojené dětství a absence ruky mu nebránila v hraní fotbalu nebo třeba v praktikování karate. „Poslední dobou si ale začal víc uvědomovat, co to vlastně znamená. Byl hodně emocionální a začal chápat, že je jiný než ostatní,“ svěřila se deníku New York Post.

Tomáš kvůli planým neštovicím přišel o nohy:

Tomáš se ocitl v boji o svůj vlastní život kvůli běžné dětské nemoci
Tomáš přišel o nohy a stále bojuje o život. To všechno kvůli neštovicím

Protože synovi chtěla ruku nahradit, sledovala na Facebooku firmu Open Bionics. Když zjistila, že v New Yorku otevřeli kliniku, hned jim napsala. „Nejprve nám řekli, že je moc mladý, ale naštěstí se s námi sešli a Jordanovi to hned šlo,“ dodala.

Když si Jordan ruku zkusil, okamžitě se cítil jako jeho oblíbený superhrdina. „Hned chtěl běžet do školy a ukázat ji všem kamarádům a učitelům,“ smála se matka.

Chlapec s protézami zkušenosti už má. Zatím byl ale vždy zklamaný z jejich nepraktičnosti. S bionickou rukou však dokáže držet i řídítka koloběžky. „Je úplně unešený z toho, že může ovládat umělé prsty a chytnout teď dvě věci,“ uvedla Marottaová.

Jak ruka hrdinů funguje

Protéza používá speciální senzory, které zaznamenávají stahování svalů a díky tomu se chová jako opravdová robotická ruka. Stejně jako jiná elektronika se musí nabíjet. Nejdéle vydrží 14 hodin.

Většina dětí ruku nezvládá používat dříve než přibližně v sedmi letech. „Díky Jordanově velikosti a vysokému IQ bylo ale jednoduché ho naučit ruku používat dřív,“ řekla spoluzakladatelka firmy Samantha Payneová.

Petr před 10 lety kvůli vážné havárii přišel o obě nohy. Přesto ho pohltila kulturistika:

Petr je přesným důkazem toho, že když se chce, všechno jde
Petr Klíma žije bez nohou, coby kulturista ale sbírá vavříny. Nyní shání pomoc

Open Bionics je údajně jediná firma na světě, která vyrábí tak lehké a drobné bionické protézy, že je mohou používat i malé děti. Je to také jediná firma, která spolupracuje se společností The Walt Disney Company, a může proto vyrábět věrné kopie robotických protéz ze světa Marvelu, Hvězdných válek nebo pohádek Disney.