Nejznámější kryptoměna bitcoin je již dva týdny spolu s americkým dolarem oficiální měnou Salvadoru – jednoho ze sedmi států světa, které svoji vlastní měnu nemají. Občané šestimilionové občanskou válkou, zemětřeseními, hurikány a drogovými gangy týrané země v Latinské Americe nyní mohou platit daně, nakupovat nebo si pořizovat nemovitosti v této nestabilní kryptoměně. Tedy, pokud k tomu mají technické možnosti.

Většina z nich je totiž nemá. Přes 70 procent Salvadořanů nemá ani bankovní účet. Pouze polovina populace má přístup k internetu, nemluvě o digitálních kompetencích, bez kterých tuto nestabilní kryptoměnu používat nemůžete. Jak ukazují průzkumy veřejného mínění a poslední demonstrace v hlavním městě San Salvadoru, lidé ani bitcoiny používat nechtějí. Hashtag #NadieQuiereBitcoin (nikdo nechce bitcoiny) nabírá v internetové polovině národa na popularitě.

Salvadořané se informaci, že se bitcoiny stanou jejich oficiálním platidlem, dozvěděli v červnu z prezidentova Twitteru, kam si pověsil i svoji fotografii s laserovýma očima, což je mem, kterým uživatelé signalizují, že jsou podporovatelé a investoři bitcoinů.

O tři dny později prezidentův nápad, bez jakékoli veřejné nebo odborné debaty, bez ekonomické analýzy, jaké důsledky by to mohlo mít, odhlasoval zcela poslušný parlament. Vláda zároveň oznámila start digitální peněženky Chivo, slangově cool, jako hustý nebo boží, ale i chladný – v níž každý občan země měl 30 dolarů, ale už v bitcoinech.

Podle Bukeleho by příklon země k bitcoinům měl snížit transakční náklady Salvadořanů žijících v zahraničí. A příliv financí od krajanů je pro stát veledůležitý. Hlavně od těch z USA, kde jich žije přes dva miliony a stále přibývají. V současné migrační vlně je Salvadořanů mezi uprchlíky na americko-mexické hranici nejvíce. Přílivy peněz z této diaspory tvoří téměř čtvrtinu salvadorského HDP.

Bukeleho měnová reforma samozřejmě nadchla všechny kryptoměnové nadšence na celém světě. „Salvadorský krok je nesmírně důležitý,“ citoval americký deník The Financial Times Juana Pabla Thieriota, šéfa platformy pro platby a digitální měnu Uphold. Podle jeho názoru Salvador potřebuje alternativu, aby se vyhnul negativním účinkům, především nekontrolované inflaci, stimulačního balíčku prezidenta Joe Bidena. „Většina z těchto peněz půjde americkým občanům. Pokud nejste jejich příjemcem, je logické, že hledáte nové cesty,“ řekl. Zastánci změny také tvrdí, že nová měna urychlí digitalizaci země a přiláká zahraniční investice. Kritici ovšem poznamenávají, že se dají čekat spíše jen investice od kryptoměnových baronů, kteří si ze Salvadoru udělají daňový ráj a pračku špinavých peněz.

Vývoj ceny bitcoinu? Jako na houpačce

Podle kritických ekonomů unáhlený experiment s bitcoiny odnesou především chudí Salvadořané. Děsí je především rychle se měnící kurz kryptoměny. V posledním roce to bylo s bitcoinem jako na houpačce, což samozřejmě tvoří prostor pro spekulace. Cena vystoupala z 10 tisíc dolarů až na 60 tisíc. A pak stačil jeden tweet majitele Tesly Elona Muska a cena během dne byla schopna klesnout o několik procent. „Když se trh s kryptoměnami v květnu propadl, fanoušci Muska ho na Twitteru prosili, aby bitcoin znovu napumpoval,“ napsal polský web wyborcza.biz.

V případě Salvadoru pak navíc rizika spojená s bitcoiny neponesou obchodníci nebo kryptoměnoví nadšenci, ale daňoví poplatníci. Prezident Bukele sice slíbil, že vytvoří speciální státní fond v hodnotě 150 milionů dolarů, který má minimalizovat kurzové riziko, ale podle ekonomů je tato částka příliš malá, aby nějak rozumně stabilizovala největší světovou kryptoměnu.

Podle kritiků bitcoin v Salvadoru zvýší provozní náklady bank a pojišťoven, potlačí nahoru životní i výrobní náklady, a tím ohrozí stabilitu ekonomiky. Ratingová agentura Moody's již Salvadoru snížila jeho hodnocení a Mezinárodní měnový fond, se kterým Bukeleho vláda jedná o novém úvěrování země, oznámil, že přijetí bitcoinu jako zákonného platidla by mohlo destabilizovat ceny a představují hrozbu pro finanční systém.

Podle amerického odborného časopisu zaměřujícího se na zahraniční politiku Foreign Policy má červnové bitcoinové oznámení ještě jeden moment. Odvrátilo pozornost veřejného mínění od Bukeleho kontroverzních kroků omezujících nezávislost salvadorského soudnictví. V květnu prezident odvolal generálního prokurátora a pět nepohodlných soudců nejvyššího soudu, což tehdy salvadorská opozice označila dokonce za „převrat“. Poté, co ale Bukele promluvil o bitcoinu a zahraniční média již nepsala v souvislosti se Salvadorem o ničem jiném.

Mohli porušit paragraf

Tento týden se ale situace přeci jen změnila. Jak informoval britský The Guardian, pětici nových soudců vybraných poslušným parlamentem USA zařadili na seznam nedemokratických a zkorumpovaných ústavních činitelů. Bukele tento krok okamžitě označil za vměšování. Podle pozorovatelů ale za soudní výměnou stojí jeho snaha o znovuzvolení v roce 2024. Podle současné ústavy totiž prezident nemůže být v Salvadoru zvolen dvakrát. Noví soudci by ovšem patřičný paragraf mohli zrušit. 

Minulý týden se navíc tisíce lidí shromáždily v hlavním městě Salvadoru na první masové demonstraci proti Bukeleho bitcoinové politice. Prezident na Twitteru napsal, že demonstranti „vyšli do ulic bojovat proti neexistující diktatuře“. V úterý se pak ve svém profilu označil za „nejvíc cool diktátora na světě“, v narážce na transparenty, které nesli demonstranti a na nichž ho vinili z autoritářství.

Podle Foreign Policy Bukele, který, stejně jako mnoho podnikatelů ze Silicon Valley, rychle opustil studia a začal podnikat, aby později vstoupil do politiky, představuje nový model populisty. „Mileniál a influencer, který ovládá sociální média a je připraven kdykoliv použít technologické novinky jako kouřovou clonu pro své cool autoritářství,“ napsal časopis.