Ministr vnitra Robert Kaliňák se nechce k záležitosti podrobněji vyjadřovat. Problémem totiž je, že není k dispozici část videozáznamu z počátečních okamžiků střetu. Navíc zasahující policisté údajně donutili Romy, kteří si bitku natáčeli, aby záznamy ze svých mobilních telefonů vymazali.

Slovenští branci vyučovali děti v Nitře, jak se bránit proti chemickým útokům.
Nacionalistická organizace učila děti. Slovensko posílá do školy inspekci

Co se v romské osadě u Zborova stalo? V podvečer 16. dubna dostala policie zprávu o sporu dvou bratrů, který přerostl v nebezpečnou šarvátku a posléze i ve střet dalších obyvatel osady. Přivolaní policisté se dostali do sporu s celou osadou. Ve vypjaté atmosféře, kdy byli obklopeni desítkami hlučících osadníků, použili k odhánění obušky.

Podle zplnomocněnce vlády Slovenské republiky pro romské komunity Ábela Ravasze použili zasahující policisté neadekvátní prostředky i proti dětem a starším osobám. A to i proti těm, kteří nekladli žádný odpor. Záznam některých zákroků odvysílala i slovenská televizní stanice RTVS.

Slovenská ombudsmanka Mária Patakyová se po zhlédnutí videozáznamu rozhodla, že také přezkoumá adekvátnost policejního zásahu. Do celé záležitosti se zapojilo i Evropské centrum pro práva Romů (ERRC), které uvádí, že po zásahu musely vyhledat lékařské ošetření tři osoby – dítě, osoba se srdečním onemocněním a jeden invalida. Záchranka, která pro postižené přijela, byla podle ERRC nějakou dobu blokovaná a nemohla se k lidem dostat.

Zdroj: Youtube

Policejní prezident Tibor Gašparovič uvedl, že celou záležitost prověří inspekce. Ministr vnitra Kaliňák řekl, že policejní hlídky byly přivolané, aby od sebe oddělily dvě znesvářené skupiny a protože není k dispozici záznam právě této části, je těžké se vyjadřovat k záběrům , které zachycují pozdější vývoj situace.

Zdroj: Youtube