"Povstalci se zcela zhroutili, bitva o Halab se blíží ke konci," uvedl Rahmán. Jeho organizace, která sleduje dění v Sýrii z Británie prostřednictvím sítě informátorů, také uvedla, že syrská armády dnes při útocích na několik pozic protivládních sil ve městě zabila nejméně 60 bojovníků a civilistů.

Rebelové se podle šéfa SOHR stáhli zejména z klíčové čtvrti Bustán al-Kasr, která leží jihozápadně od Starého Města a patří k nejvíce opevněným. Syrská státní televize dnes večer oznámila obsazení čtvrti armádou.

Generálporučík syrské armády Zaíd Sálih už předtím podle agentury Reuters novinářům v Halabu řekl, že boje ve východní části města brzy skončí. "Rebelové nemají mnoho času. Mohou se buď vzdát, nebo zemřít," dodal.

Čtvrti ovládané povstalci v noci na dnešek čelily intenzivním náletům vládních letadel. Dobytí Halabu by bylo pro Asada po téměř šesti letech bojů velkým vítězstvím.

Francouzský prezident François Hollande dnes znovu vyzval k otevření humanitárního koridoru v Halabu, aby civilisté mohli opustit obležení. Papež František dnes v této souvislosti vyzval Asada k zajištění ochrany civilistů.

Francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault dnes obvinil Rusko z používání dvojího metru a ze lží s cílem podlomit úsilí o příměří v Halabu. Podle něj Moskva na jednu stranu tvrdí, že vyjednává o příměří, ale na druhou stranu dál pokračuje v boji. Ayrault prohlásil, že ruským cílem je udržet Asada u moci.

Zástupce protiasadovské opozice Hidžáb dnes odmítl, že by i po pádu Halabu hodlala opozice slevit ze svých požadavků. "Pokud si Asad a jeho spojenci myslí, že vojenský postup v některých oblastech bude znamenat, že budeme dělat ústupky, pak říkám, že se to nestane. Nebudeme dělat žádné ústupky," řekl podle agentury Reuters Hidžáb novinářům poté, co se sešel s Hollandem.

Opravdový politický proces

Hidžáb dodal, že opozice stále požaduje opravdový politický proces na základě rezolucí Rady bezpečnosti OSN, které předpokládají v Sýrii přechod k demokracii.

Hidžáb je hlavním koordinátorem opoziční vyjednávací komise (HNC), opoziční skupiny, která se účastnila mírových rozhovorů pod záštitou OSN v Ženevě. Jednání ale skončila bez výsledku.

Hidžáb se také vyjádřil k obnoveným bojům o Palmýru. O vojácích syrského režimu řekl, že se zachovali jako prchající krysy, když se ocitli tváří v tvář bojovníkům Islámského státu (IS).

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov vyjádřil podle agentury AP názor, že útok na Palmýru byl zorganizován koalicí vedenou USA s cílem odvrátit pozornost od situace v Halabu, respektive proto, aby "bandité" v Halabu získali oddechový čas.

Ruské ministerstvo obrany podle ruské tiskové agentury RIA útok IS označilo za následek toho, že byly útoky proti Halabu v nedávné době na několik týdnů přerušeny, což prý islamistům umožnilo přeskupit síly. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov podle téže agentury zase tvrdil, že přeskupení sil IS vyvolala jednak ofenzíva USA a iráckých sil proti Mosulu, jednak zmírnění náletů na Rakku, syrskou baštu IS.

Čtěte také: Radikálové z IS znovu získali kontrolu nad Palmýrou