Jemenské síly se snaží uzavřít největší rudomořský přístav na jihu Jemenu, který je životně důležitý, protože přes něj proudí dodávky humanitární pomoci. V Jemenu potřebuje potraviny 22 milionů lidí.

Podle zdravotníků jižního gubernátu Aden, který je sídlem jemenské vlády, padlo během střetů z pátku na sobotu 52 bojovníků, z toho 20 vládních vojáků. Od středy tak srážky armády s povstalci mají za následek nejméně 110 mrtvých. Informuje o tom agentura AFP.

Podle nejmenovaného zdroje AFP z provládní vojenské koalice napadli povstalci z řad šíitských hútiů vojenský konvoj v pobřežní čtvrti al-Durayhmi v přístavu Hodeida. Vládní vojenské síly, podporované Saúdskou Arábií a Spojenými arabskými emiráty, oznámily minulý týden zahájení vojenské operace, která má za cíl vstoupit do Hodeidy a dobýt přístav ovládaný povstalci.

Hodeida leží 230 kilometrů od jemenského hlavního města San'á, které v roce 2014 ovládla šíitská povstalecká skupina Hútíů, což donutilo prezidenta Hádího k odchodu do Saúdské Arábie. V březnu 2015 pak Saúdská Arábie napadla bez mandátu OSN Jemen za logistické podpory tří zemí NATO - Spojených států, Francie a Velké Británie.Toto tažení trvá dodnes a jeho cílem je obnovit Hádího mezinárodně uznanou vládu. 

Saúdská vojenská koalice obviňuje hútiovské povstalce, že používají přístav Hodeida jako základnu pro pirátské útoky na lodní dopravu v Rudém moři a pro pašování. Povstalci v posledních měsících zintenzívnili raketové útoky proti Saúdské Arábii.

Od zahájení saúdské ofenzívy v Jemenu v březnu 2015 už bylo zabito téměř 10 tisíc lidí, dalších víc než 22 tisíc lidí zemřelo na epidemii cholery. Miliony lidí přežívají na pokraji hladomoru. OSN označila situaci v Jemenu za největší humanitární krizi na světě a minulý týden vydala varování, že jakákoli vojenská operace zaměřená na obsazení přístavu Hodeida bude mít za následek přerušení dodávek humanitární pomoci, která se do země dostává ze 70 procent právě přes tento přístav.