Mosul padl do rukou Islámského státu v roce 2014 a je jeho poslední velkou baštou v Iráku. Provládní síly zahájily v říjnu velkou ofenzivu ve snaze znovuzískat město za podpory amerických koaličních leteckých úderů. V lednu se jim podařilo získat plnou kontrolu nad východní polovinou Mosulu a v následujícím měsíci zahájili útok na západ.

Irácká armáda; Mosul
Irák přitvrdil ve válce s Islámským státem. V Mosulu otevřel novou frontu

V několika severozápadních obvodech, včetně Starého města je nyní spolu s 450 tisíci civilisty obléháno méně než tisíc militantů.
"Bezpečnostní síly vynakládají velké a efektivní úsilí. Říkám, že Islámský stát bude poražen v řádu dnů," řekl generál Ghanimi. "Říkám, že zbytek Mosulu bude osvobozen před svatým měsícem Ramadánu," dodal.

Zachráněná medvědice a lev ze zoo v Mosulu.
Poslední přeživší. Zubožená zvířata z válkou zničeného Mosulu jsou v bezpečí

Před týdnem jednotky armádní 9. obrněné divize a ministerstva vnitra Rapid Response Force otevřely novou frontu na severu města.
Pokrok na severu byl zpočátku omezen tvrdým odporem militantů používajících sebevražedné atentáty a odstřelovače, ale generál Ghanimi prohlásil, že nyní jsou dosaženy zisky.

Polde zprávy OSN za sebou bitva nechala již více než 8 tisíc mrtvých nebo zraněných civilistů, ale tato čísla zahrnují pouze osoby převezené do zdravotnických zařízení. Více než 620 tisíc civilistů pak bylo nuceno opustit svá obydlí. Mezi nimi i 414 tisíc ze západního Mosulu, uvedly irácké úřady.

Ilustrační foto.
Západní Mosul je podle irácké armády ze 30 procent osvobozen