Na tiskové konferenci nejprve promluvil Vladimir Putin. „Jednání s panem prezidentem Donaldem Trumpem proběhlo ve věcném duchu a otevřené atmosféře, považuji je za úspěšné," zhodnotil ruský prezident na úvod.
Rusko do politiky USA nezasahovalo
„Neshody mezi oběma zeměmi jsou známé a my jsme dnes o nich dopodrobna hovořili. Naše vztahy nikdy nebyly horší než jsou právě teď. To se nicméně změnilo, a to zhruba před čtyřmi hodinami," upravil Trump znění svého ranního tweetu. Po tomto sdělení se někteří novináři usmáli, Putin však na sobě nedal nic znát.
Žádné vměšování! Hillary jsem porazil
Také první muž USA se vyjádřil ohledně údajného vměšování do amerických voleb. „Nejlepší bylo mluvit o tom osobně. Strávili jsme nad tímto problémem docela dost času. Putin se cítí velmi rozhodně a má dokonce i zajímavý návrh," řekl novinářům.
Co se syrské otázky týče, USA i Rusko by podle Trumpa mohly ušetřit stovky tisíc životů. „Byl to velice konstruktivní den a jistě se v budoucnu ještě budeme často setkávat," prohlásil. V otázce dodávky energií označil Putina za „slušného konkurenta". Rusko i Spojené státy spolu prý na tomto poli hodlají soupeřit.
Koho Trump obviňuje z „bláznovství a hlouposti", jak na Twitteru označil dřívější politiku USA ve vztahu s Rusy? „Zodpovědny jsou obě strany. Myslím, že USA bývaly blázny, my všichni jsme jimi byli. Všichni bychom měli být také obviňováni," uvedl Trump. V otázce vměšování Rusů prý „žádné nebylo, Hillary Clintonovou jsem jasně porazil," dodal.
Co se týče dvanáctky Rusů, které Američané z vměšování nedávno obvinili, Putin požaduje oficiální vyjádření. „Zašlete nám je. My jej pořádně zanalyzujeme a formálně odpovíme," řekl.
Kde jste vzali, že Trumpovi důvěřuji?
Společnosti by prý měla ukazovat cestu fakta, nikoli dohady. „Jmenujte mi jedinou skutečnost, jež opravdu dokazuje ovlivnění kampaně. Ano, vznikly různé názory na oba kandidáty, a to i v ruské společnosti, jenže to je běžné," potvrdil jeho slova Putin. Dodal, že chtěl, aby vyhrál Trump, protože „ten slíbil, že normalizuje vztahy s Ruskem".
Ze strany Putina se každopádně nejedná o žádnou přehnanou nákonnost. „Odkud jste vzali to, že Trumpovi důvěřuji, případě že on důvěřuje mně?" otázal se novinářů. Dodal, že obě země hledají určité hledisko, jak se spojit, a sami prezidenti se snaží najít způsob, jak „přehlédnout své odlišnosti".
Otázce žurnalisty, zdali má usvědčující dokumenty na Trumpa a jeho nejbližší, se první muž Ruska vysmál. „Prý jsme takové materiáli sbírali, když prezident Trump přijel do Moskvy. Upřímně jsem ale ani netušil, že tam vůbec je," odzbrojil přítomné. USA jsou podle něj demokratické, a tak by jakoukoli formu vyšetřování neměly organizovat zpravodajské služby, nýbrž soudní složky.
„Pokud by něco takového měli, bylo by to už dávno venku," dodal s úsměvem americký prezident na závěr. Poté jej reportér ještě jednou vyzval, aby nastínil, o čem se s Putinem bavil v souvislosti se zásahy v Sýrii. Trump uvedl, že by rád pomohl Izraeli a že díky Rusům Američané „vymýtili IS", Putin pak uvedl, že velkým problémem zůstává „obrovský počet uprchlíků" v Libanonu, Jordánu a Turecku.
K odlehčení situace poté ruský státník předal Trumpovi oficiální míč z letošního mistrovství světa. USA budou – spolu s Mexikem a Kanadou – pořádat světový fotbalový svátek v roce 2026. „To se bude líbit mému synovi," řekl Trump a hodil míč do hlediště své manželce Melanii. Poté se s novináři oba prezidenti rozloučili a zamířili pryč.
Dobrý začátek, prohlásil Trump
Soukromé setkání Trumpa s Putinem, které ve Finsku proběhlo za zavřenými dveřmi v doposud nejteplejší den v roce (30 stupňů Celsia), trvalo přes dvě hodiny. Vzhledem k tomu, že ruský prezident již dopoledne dorazil se zhruba hodinovým zpožděním, začala později i závěrečná tisková konference.
Ta mimochodem byla první událostí svého druhu po osmi letech – posledně se před novináři představili za USA Barack Obama a za Rusko Dmitrij Medvěděv v roce 2010.
Reportéři ještě před ní zachytili Donalda Trumpa pouze na cestě na oběd. „Myslím, že je to dobrý začátek. Velmi, velmi dobrý začátek pro každého," nechal se slyšet americký prezident. O tématech, která v rozhovoru s Putinem padla, se zmínil až na konferenci.
Ke společnému hodování doplnili Trumpa ministr zahraničí Mike Pompeo, bezpečnostní poradce Bílého domu John Bolton, zástupkyně pro národní bezpečnost Fiona Hillová, ambasador USA v Rusku Jon Huntsman, vedoucí Bílého domu John Kelly a překladatelka Marina Grossová. Putinovi dělají společnost mimo jiné ministr zahraničí Sergej Lavrov, mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov či prezidentův poradce Jurij Ušakov.
Co se zmíněného Putinova zpoždění týče, padesát minut, které musel obětovat první muž Spojených států, zdaleka není nejvíce v historii. Ruský prezident je pozdními příchody pověstný – například německá kancléřka Angela Merkelová na něj v roce 2014 musela čekat přes čtyři hodiny. Asi dvacet minut nechal Putin v roce 2003 mimo jiné čekat také britskou královnu Alžbětu.
Svět očekává, abychom spolu vycházeli
Trump zahájil dopolední setkání pochvalou. Poblahopřál Putinovi k uspořádání mistrovství světa, které se podle něj vydařilo.
Poté už ale zvážněl. Před setkáním Trump na svém twitterovém učtu uvedl, že „vztahy mezi USA a Ruskem nikdy nebyly tak špatné". Jako důvod zmínil americkou hloupost a zmanipulovaný hon na čarodějnice.
„Svět od nás očekává, abychom spolu dobře vycházeli,“ řekl v úvodu Trump. Zmínil také problematiku držení jaderných zbraní, chtěl by hovořit i o obchodu. Putin od summitu očekává besedu o ožehavých tématech.
Schůzka neměla žádnou oficiální agendu, Kreml ale předem avizoval, že nehodlá hovořit na téma Krym. Jak ale dříve uvedl Trump, na stole měla být situace na Blízkém východě a válka v Sýrii.
Vztahy mezi oběma mocnostmi se rapidně zhoršily po ruské okupaci Krymu v roce 2014 a rozpoutání války na východě Ukrajiny. Spojeným státům se rovněž nelíbí ruská podpora syrského diktátora Bašára Asada, který za pomoci Moskvy vede válku proti vlastnímu lidu.
USA také Rusko viní z ovlivňování amerických prezidentských voleb v roce 2016. Americké úřady těsně před summitem o této kauze zveřejnily nové okolnosti z ovlivňování americké politiky bylo nyní obviněno 12 Rusů. Jedná se o členy ruské vojenské rozvědky, kteří napadali emailové účty demokratů. Dostali se především do schránky Trumpovy protikandidátky, demokratky Hillary Clintonové. Rusko ale jakékoliv zapojení odmítá.
Ze Spojených států se nejen kvůli tomu ozývaly požadavky na zrušení schůzky. K jejímu zrušení Trumpa vyzval například lídr demokratů Tom Perez s tím, že „Putin není přítelem Spojených států“.
Jedná se o první vrcholné setkání prezidentů obou zemí od pražského summitu Baracka Obamy a Dmitrije Medveděva v dubnu 2010. Proti tehdejší situaci jsou však dnes vztahy mezi oběma státy mnohem chladnější.