Na tiskové konferenci nejprve promluvil Vladimir Putin. „Jednání s panem prezidentem Donaldem Trumpem proběhlo ve věcném duchu a otevřené atmosféře, považuji je za úspěšné," zhodnotil ruský prezident na úvod.

Dodal také, že studená válka je minulostí a jak Rusko, tak i USA čelí novým výzvám. „Šíření hrozeb terorismu, kriminalita za hranicemi, ekonomická rizika… Musíme spojit své úsilí," vyzval Putin Spojené státy. Jakákoli dohoda je podle něj „prvním krokem ke zlepšení vztahů a obnovení vzájemné důvěry".

Putin připomněl, že díky USA se konečně řeší otázka Korejského poloostrova, za což jsou prý Rusové rádi. „Rovněž jsme hovořili o mezinárodních krizích, mimo jiné také o Sýrii. Otázka nastolení míru právě na tomto místě by mohla sloužit jako dobrý příklad naší spolupráce," řekl. Už dříve se podle něj obě země dohodly na tom, jak zamezit jakémukoli střetu vojenských sil USA a Ruska.

Rusko do politiky USA nezasahovalo

Co se týče přetřásaného zásahu Rusů do prezidentských voleb USA v roce 2016, Rusové jakékoli vměšování odmítli. „Zopakuji, co jsem řekl již dříve, a to i během schůzky s prezidentem Trumpem. Rusko nikdy do vnitřní politiky USA, včetně voleb, nezasáhlo a ani to neplánovalo," prohlásil Putin. Kdyby prý nějaký takový materiál vyšel na světlo, je připraven si o něm promluvit.

„Neodstranili jsme veškeré problémy, ani by to za tak krátký čas nešlo, ale učinili jsme dobrý start," navázal ke konci své řeči Putin na předobědová slova Donalda Trumpa. Poté ještě poděkoval Finsku, že u dnešního summitu zajistilo jeho pořádání.


Po svém ruském protějšku promluvil i americký prezident, jenž rovněž poděkoval Finům a ještě jednou dodal, že Rusko uspořádalo vynikající mistrovství světa ve fotbale. „Měli jsme produktivní, otevřený a přímý dialog. Šlo to skvěle," zhodnotil pak schůzku s Putinem. Uvedl, že USA i Rusko se budou snažit vyřešit celou řadu problémů a dnešek je pouhým počátkem dlouhodobého procesu.

„Neshody mezi oběma zeměmi jsou známé a my jsme dnes o nich dopodrobna hovořili. Naše vztahy nikdy nebyly horší než jsou právě teď. To se nicméně změnilo, a to zhruba před čtyřmi hodinami," upravil Trump znění svého ranního tweetu. Po tomto sdělení se někteří novináři usmáli, Putin však na sobě nedal nic znát.

Žádné vměšování! Hillary jsem porazil

Také první muž USA se vyjádřil ohledně údajného vměšování do amerických voleb. „Nejlepší bylo mluvit o tom osobně. Strávili jsme nad tímto problémem docela dost času. Putin se cítí velmi rozhodně a má dokonce i zajímavý návrh," řekl novinářům.

Co se syrské otázky týče, USA i Rusko by podle Trumpa mohly ušetřit stovky tisíc životů. „Byl to velice konstruktivní den a jistě se v budoucnu ještě budeme často setkávat," prohlásil. V otázce dodávky energií označil Putina za „slušného konkurenta". Rusko i Spojené státy spolu prý na tomto poli hodlají soupeřit.

Koho Trump obviňuje z „bláznovství a hlouposti", jak na Twitteru označil dřívější politiku USA ve vztahu s Rusy? „Zodpovědny jsou obě strany. Myslím, že USA bývaly blázny, my všichni jsme jimi byli. Všichni bychom měli být také obviňováni," uvedl Trump. V otázce vměšování Rusů prý „žádné nebylo, Hillary Clintonovou jsem jasně porazil," dodal.

Co se týče dvanáctky Rusů, které Američané z vměšování nedávno obvinili, Putin požaduje oficiální vyjádření. „Zašlete nám je. My jej pořádně zanalyzujeme a formálně odpovíme," řekl.

Kde jste vzali, že Trumpovi důvěřuji?

Společnosti by prý měla ukazovat cestu fakta, nikoli dohady. „Jmenujte mi jedinou skutečnost, jež opravdu dokazuje ovlivnění kampaně. Ano, vznikly různé názory na oba kandidáty, a to i v ruské společnosti, jenže to je běžné," potvrdil jeho slova Putin. Dodal, že chtěl, aby vyhrál Trump, protože „ten slíbil, že normalizuje vztahy s Ruskem".

Ze strany Putina se každopádně nejedná o žádnou přehnanou nákonnost. „Odkud jste vzali to, že Trumpovi důvěřuji, případě že on důvěřuje mně?" otázal se novinářů. Dodal, že obě země hledají určité hledisko, jak se spojit, a sami prezidenti se snaží najít způsob, jak „přehlédnout své odlišnosti".

Otázce žurnalisty, zdali má usvědčující dokumenty na Trumpa a jeho nejbližší, se první muž Ruska vysmál. „Prý jsme takové materiáli sbírali, když prezident Trump přijel do Moskvy. Upřímně jsem ale ani netušil, že tam vůbec je," odzbrojil přítomné. USA jsou podle něj demokratické, a tak by jakoukoli formu vyšetřování neměly organizovat zpravodajské služby, nýbrž soudní složky.

„Pokud by něco takového měli, bylo by to už dávno venku," dodal s úsměvem americký prezident na závěr. Poté jej reportér ještě jednou vyzval, aby nastínil, o čem se s Putinem bavil v souvislosti se zásahy v Sýrii. Trump uvedl, že by rád pomohl Izraeli a že díky Rusům Američané „vymýtili IS", Putin pak uvedl, že velkým problémem zůstává „obrovský počet uprchlíků" v Libanonu, Jordánu a Turecku.

K odlehčení situace poté ruský státník předal Trumpovi oficiální míč z letošního mistrovství světa. USA budou – spolu s Mexikem a Kanadou – pořádat světový fotbalový svátek v roce 2026. „To se bude líbit mému synovi," řekl Trump a hodil míč do hlediště své manželce Melanii. Poté se s novináři oba prezidenti rozloučili a zamířili pryč.