V květnu by měl dovršit deset let ve funkci premiéra a zanedlouho po tomto výročí se očekává oznámení, kdy z úřadu odejde. Blair slíbil, že to bude letos.

Labouristé jsou v hluboké krizi

I když je popularita labouristů mimořádně nízká, jejich problémy se zatím podle expertů nepromítly do pozitivních čísel opoziční Konzervativní strany. Ta má sice nyní popularitu vyšší na 37 procentech, ale podle expertů to není takové vedení, aby mohla v příštích volbách získat parlamentní většinu. Mnoho voličů nedává v průzkumech hlas žádné ze stran, o dvě procenta si polepšila třetí opoziční Liberálnědemokratická strana, jež má teď podle průzkumů 20 procent a 14 procent voličů podporuje malé strany. Průzkum je nepochybně znepokojující pro vládní labouristy a osobně Blaira, protože 3. května se konají místní volby ve Skotsku, Anglii a Walesu.

I když místní volby zpravidla přinášejí ztráty té straně, která právě vládne, výrazně špatný výsledek by mohl labouristy poškodit i v delší budoucnosti. Pro Blaira by mohl znamenat obnovené výzvy, aby podal demisi raději hned. Průzkum naznačuje, že na 30 procent voličů bude výsledek voleb interpretovat jako verdikt nad premiérem.

Ve Skotsku nyní očekává většina expertů, že tamní místní volby vyhraje separatistická Skotská národní strana (SNP), která dlouhodobě vede v průzkumech mínění, zčásti právě proto, že jsou voliči znechuceni skotskými labouristy. Bude-li skutečně nejsilnější stranou ve skotském parlamentu, bude to po 50 letech poprvé, co by ve Skotsku nevyhráli labouristé.

V celostátním měřítku jsou na tom teď labouristé v očích veřejnosti podobně, jako vláda Johna Majora, kterou Blair v roce 1997 vystřídal. Konzervativci ovšem nemají tak silnou podporu, jakou měl tehdy Blair. Labouristé měli krátce před svým vítězstvím podporu 44 procent voličů.

Pro labouristy a konzervativce, kteří se převážnou část století prostě střídali ve vládách, je stejnou měrou znepokojující, že voliči se nyní nepřesouvají jen od vlády k hlavní straně v opozici, ale stále více k menším stranám. I když britský většinový volební systém zvýhodňuje dvě hlavní strany, je posun z osmi až devíti procent přívrženců těchto stran v posledních volbách na nynějších 14 procent obliby malých opozičních stran podle expertů výrazný. Až na Zelené jde při tom o nacionalistické strany.