Krátce po Blairově příletu v takzvané zelené zóně, kde platí zpřísněný bezpečnostní režim, vybuchlo několik minometných granátů. Zraněna přitom byla jedna osoba, sdělil mluvčí velvyslanectví Spojených států Lou Fintor bez bližších podrobností. Podle Blairova mluvčího šlo o běžné ostřelování zelené zóny, které nemá s návštěvou britského premiéra nic společného. Zelená zóna je mohutně opevněná část Bagdádu, kde jsou soustředěny irácké vládní úřady a parlament a velvyslanectví.

V programu má Blair mimo jiné setkání s iráckým prezidentem Džalálem Talabáním a premiérem Núrím Málikím. Podle agentury Reuters britský premiér ujistí irácké představitele o tom, že jeho plánovaný odchod neovlivní podporu, kterou Londýn Bagdádu poskytuje.

Blair nedávno oznámil, že 27. června opustí svou funkci. Během deseti let na postu ministerského předsedy stál po boku amerického prezidenta George Bushe v jeho tažení proti terorismu. Právě úzké spojenectví s USA a podpora invazi do Iráku se ale řadě Britů moc nelíbily a jsou řazeny mezi důvody, které přispěly k jeho odchodu. Ve čtvrtek v Bílém domě ale Blair řekl, že rozhodnutí následovat Bushe do Iráku nelituje.

Současná cesta je pro odcházejícího Blaira již sedmou oficiální návštěvou Iráku. Premiér prý podle agentury AP věří, že se mu podaří přesvědčit tamní představitele také o potřebě vypsat nové provinční volby a zvýšit úsilí pro zapojení radikálů do politického procesu v zemi.