Polední slunce, na hrázi se pasou ovce a na louce u jaderné elektrárny civí do prázdna krávy.
Dnes vypadá jaderná elektrárna v severoněmeckém Brokdorfu podobně nevinně jako z jednoho skeče z konce 70. let, kde daruje dědeček „jadernou stavebnici“ svému vnukovi.Jenže už za pár dní může být všechno jinak, píše v reportáži magazín Stern.

Už 11. června tady nad reaktory nejspíš budou kroužit vrtulníky, v obci houkat policejní sirény a místo krav na louce budou stát vodní děla.
„Budeme s tisíci lidmi blokovat přístupové cesty k elektrárně,“ hlásají odpůrci jádra. Nechtějí, aby se spustily dočasně pozastavené elektrárny (od doby neštěstí v japonské Fukušimě).

V sobotu na 160 tisíc lidí po celém Německu demonstrovalo za rychlý ústup od jaderné energetiky. V Drážďanech, Mnichově či Hamburku. V Berlíně se hesla objevila i na Braniborské bráně.

Německo, které je největší ekonomickou velmocí Evropy, je se svým odhodláním upustit od jádra téměř samo mezi hospodářskými giganty. Například Francie chce jadernou energetiku posilovat.

Německá etická komise předpokládá definitivní uzavření elektráren do deseti let. Zastavení 17 reaktorů do roku 2021 by prakticky znamenalo návrat k plánu, jejž už začátkem desetiletí stanovila tehdejší koalice sociálních demokratů a zelených. Jenže teď koaliční FDP varuje před zbrklým odchodem, který by mohl spotřebitele vyjít draho.

Nespočet plánovaných akcí

„Nemáme nic proti klidným protestům, ale pokud nám budou bránit v revizi a způsobovat ekonomické škody, budeme se právně bránit,“ říká Sternu mluvčí společnosti E.on Petra Uhlmannová.
Obě „fronty“ jsou jasné a čeká se horké léto. A není tu řeč o teplotách. V celém Německu je plánován nespočet akcí. Cíl: přesvědčit, nebo spíš přinutit vládu k okamžitému ústupu od jádra.

Renesance protiatomového hnutí je podle Sternu obrovská. Lidé se dávají dohromady na internetu, kontaktují i příznivce v zahraničí a získávají příspěvky a dary. V Brokdorfu a okolí už týmy hledají příbytky pro „okupanty elektrárny“ a prohlížejí si okolí a cesty. Vždyť elektrárna s vodním příkopem a ostnatými dráty připomíná pevnost. Ale má i Achillovu patu.

„Neopustíme dobrovolně přístupové cesty,“ tvrdí aktivisté z hnutí „x-tausendmal quer“. Připomínají i rizikový jaderný odpad.
V obci už teď cítí tíseň a vzpomínají na minulost. V roce 1976, kdy se začalo stavět, přišly první velké protesty a několikahodinové bitky s policií. Vodní děla, kameny, psi, slzný plyn. Rok 1977 a 70 tisíc protestujících proti elektrárně, o čtyři roky později i přes zákaz 100 tisíc. Starosta věří, že teď to nebude tak horké.

Někteří místní elektrárnu brání – vždyť tam vydělávají peníze.
„Když ti blázni přijdou, pustím psa,“ říká jeden z místních.
Potkáte tu ale i auto se symbolem: „Atomová energie – Ne, díky!“

Čtěte také: Německo opouští jadernou energii