Ti se dvoudenním blokováním řečnického pultu pokusili zabránit mimořádné schůzi, na níž chtěly zmíněné vládní strany prohlasovat ještě před volbami „dárky“ voličům v přepočtu za dvacet miliard korun ročně. Měl by to být třináctý důchod pro penzisty, dvojnásobné přídavky na děti i zrušení dálničních známek.

Včera blokáda poté, co předseda parlamentu Martin Danko (SNS) nechal přinést náhradní řečnické pulty, skončila. „V noci jsme spali na podlaze, abychom bojovali za právní stát,“ tvrdil vůdce blokády, poslanec Miroslav Beblavý ze strany Spolu.

Naopak představitelé vládního Směru považují chování opozice za ukázku jejího extremismu a neschopnosti vést Slovensko. „Je to pomýlené vidění demokracie,“ řekl včera premiér Peter Pellegrini, který uvedl, že blokáda parlamentu je činem, který „ve slovenských dějinách nemá obdobu“.

Zvrátí důchody výsledek voleb?

„Lidi zajímá, zda bude, nebo nebude schválen třináctý důchod a dvojnásobný přídavek na děti,“ tvrdí poslanec vládního Směru Erik Tomáš.

Předseda parlamentu Danko pak prohlásil, že parlament může zákony přijmout i příští týden. Tedy v době, kdy bude do voleb zbývat doslova několik dní.

Zákony, považované opozicí za úplatek voličům, mají změnit stav, kdy se zdá, že opoziční strany ve volbách 29. února lehce porazí Směr a jeho spojence a získají jasnou většinu křesel v parlamentu.