Británie opustí Evropskou unii už 29. března, ale podoba brexitu stále ještě nebyla dojednána. Někteří zákonodárci, představitelé odborů a firem stále častěji argumentují, že by konečné slovo o jakékoli dohodě s Bruselem měli mít občané.

Mayová uspořádání druhého referenda o vystoupení z EU opakovaně odmítla. Podle jejích slov mají o přijetí dohody s Bruselem hlasovat pouze poslanci.

Nedávný průzkum veřejného mínění institutu NatGen přitom ukázal, že v případném druhém referendu by s 59 procenty zvítězili odpůrci odchodu Británie z Evropské unie. Stále více Britů se obává negativních dopadů tvrdého brexitu na britskou ekonomiku.

Tlak na šéfa labouristů

Khan, který patří k nejvyšším představitelům opozičních labouristů, v článku pro nedělník Observer uvedl, že Británie čelí buď špatné dohodě nebo brexitu bez dohody, což je pro zemi „neuvěřitelně riskantní“.

„Zklamání ze selhání vlády a obrovské riziko, kdy musíme čelit špatné dohodě nebo žádné dohodě, znamená, že dát lidem možnost vyjádřit se, je nyní správný a jediný přístup, který naší zemi zůstal,“ řekl.

Khanova podpora druhého referenda, které jeho příznivci nazývají „lidové hlasování“ vyvíjí větší tlak na vůdce labouristů Jeremyho Corbyna, aby přehodnotil svůj odmítavý postoj k této myšlence. Jak připomněl server BBC News labouristy čeká za týden čtyřdenní výroční stranická konference.