„Desetitisíce mužů, žen i dětí dorazily z celé České republiky, mávaly vlajkami a nesly transparenty s protivládními hesly. Lidé se, jak sami říkají, shromáždili k dalšímu boji za duši demokracie,“ píše americký deník.

Demonstrace za demisi Andreje Babiše a Marie Benešové na Václavském náměstí 4. června 2019.
Největší demonstrace od roku 1989. Snad Babiše přivede k rozumu, řekla účastnice

Reportérům New York Times neunikla ani reakce českého premiéra, „Pan Babiš odpověděl svým charakteristickým způsobem. Prohlásil, že velký dav je známkou pěkného počasí,“ přibližují svým čtenářům dění v srdci Evropy.

Na průběh demonstrací se můžete podívat v galerii:

Americký deník však zároveň upozorňuje na situaci v sousedním Slovensku, kde měsíce protestů zapříčinily pád vlády a později ve volbách vynesly do prezidentského křesla Zuzanu Čaputovou.

Šance na změnu?

„Odhadovat velikost davu je obtížné, ale moře hlav sahalo od sochy svatého Václava až k dolnímu cípu nejdelšího náměstí v Praze. Demonstranti nesli transparenty, křičeli slogany a vyzývali premiéra Babiše, aby rezignoval a vzal s sebou čerstvě jmenovanou ministryni spravedlnosti. Ale ačkoli počty protestujících stoupají, šance na změnu zůstává otázkou. Babiš odmítá rezignovat, prezident ho navzdory trestnímu stíhání odvolat nechce a jeho koaliční partneři za ním prozatím také stojí,“ shrnuje dění v Česku Rob Cameron z britské BBC.

Demonstrace za demisi Andreje Babiše a Marie Benešové na Václavském náměstí 4. června 2019.
Plný Václavák žádal demisi Babiše i Benešové, lidé chtějí zaplnit také Letnou

Podobně o demonstracích v Praze informuje i deník The Guardian, který britským čtenářům přináší i názory českých občanů. „Je jako mafiánský boss, je to ten nejhorší politik v Česku. Připomíná nám komunismus,“ cituje list Dagmar Kmochovou, která na Václavské náměstí dorazila z Kutné Hory.

Zlost velká jako Václavák

Slovenský deník SME dnes napsal, že obhajoba českého premiéra Andreje Babiše, který návrh auditní zprávy Evropské komise ohledně jeho údajného střetu zájmů v souvislosti s holdingem Agrofert označil za útok na Česko a za destabilizaci Česka, je „přes všechny čáry“.

Kateřina Perknerová.
Glosa Kateřiny Perknerové: Hra o Agrofert

„Přes všechny čáry a na míle vzdálená seriózní obhajobě jsou jeho (Babišova) slova, že auditní zpráva je útokem na Českou republiku, na české zájmy a za - nyní pozor - destabilizaci státu,“ uvedl deník a dodal, že čistě paranoidní výklad zprávy EK je tou opravdovou hrozbou pro stabilitu státu, protože důsledkem může být Babišův ostrý konflikt zájmů i s Bruselem.

Podle Sme ovládl Babiš část médií, stát bez okolků řídí jako firmu a jeho koncern (vložený v únoru 2017 do svěřenských fondů) inkasuje peníze z evropských fondů. „Zápas o interpretaci reality můžeme dnes v přímém přenosu sledovat v Česku,“ soudí list. Dodal, že Babiš používá „zbraně“ maďarského premiéra Viktora Orbána, kterého list označil za novodobého evropského autokrata.

Deník Pravda zase uvádí, že Babiš zažil jednu z nejtěžších zkoušek ohněm od doby, co čelí podezření z dotačního podvodu. V článku pod titulkem „Zlost na Babiše je velká jako Václavák“ deník poznamenává, že výzvy k rezignaci ze strany opozičních politiků i demonstrantů Babišem nehnuly.

Andrej Babiš
Babiš odmítl audit, ministři mu kryjí záda