„Desetitisíce mužů, žen i dětí dorazily z celé České republiky, mávaly vlajkami a nesly transparenty s protivládními hesly. Lidé se, jak sami říkají, shromáždili k dalšímu boji za duši demokracie,“ píše americký deník.

Reportérům New York Times neunikla ani reakce českého premiéra, „Pan Babiš odpověděl svým charakteristickým způsobem. Prohlásil, že velký dav je známkou pěkného počasí,“ přibližují svým čtenářům dění v srdci Evropy.

Na průběh demonstrací se můžete podívat v galerii:

Americký deník však zároveň upozorňuje na situaci v sousedním Slovensku, kde měsíce protestů zapříčinily pád vlády a později ve volbách vynesly do prezidentského křesla Zuzanu Čaputovou.

Šance na změnu?

„Odhadovat velikost davu je obtížné, ale moře hlav sahalo od sochy svatého Václava až k dolnímu cípu nejdelšího náměstí v Praze. Demonstranti nesli transparenty, křičeli slogany a vyzývali premiéra Babiše, aby rezignoval a vzal s sebou čerstvě jmenovanou ministryni spravedlnosti. Ale ačkoli počty protestujících stoupají, šance na změnu zůstává otázkou. Babiš odmítá rezignovat, prezident ho navzdory trestnímu stíhání odvolat nechce a jeho koaliční partneři za ním prozatím také stojí,“ shrnuje dění v Česku Rob Cameron z britské BBC.

Podobně o demonstracích v Praze informuje i deník The Guardian, který britským čtenářům přináší i názory českých občanů. „Je jako mafiánský boss, je to ten nejhorší politik v Česku. Připomíná nám komunismus,“ cituje list Dagmar Kmochovou, která na Václavské náměstí dorazila z Kutné Hory.

Zlost velká jako Václavák

Slovenský deník SME dnes napsal, že obhajoba českého premiéra Andreje Babiše, který návrh auditní zprávy Evropské komise ohledně jeho údajného střetu zájmů v souvislosti s holdingem Agrofert označil za útok na Česko a za destabilizaci Česka, je „přes všechny čáry“.

„Přes všechny čáry a na míle vzdálená seriózní obhajobě jsou jeho (Babišova) slova, že auditní zpráva je útokem na Českou republiku, na české zájmy a za - nyní pozor - destabilizaci státu,“ uvedl deník a dodal, že čistě paranoidní výklad zprávy EK je tou opravdovou hrozbou pro stabilitu státu, protože důsledkem může být Babišův ostrý konflikt zájmů i s Bruselem.

Podle Sme ovládl Babiš část médií, stát bez okolků řídí jako firmu a jeho koncern (vložený v únoru 2017 do svěřenských fondů) inkasuje peníze z evropských fondů. „Zápas o interpretaci reality můžeme dnes v přímém přenosu sledovat v Česku,“ soudí list. Dodal, že Babiš používá „zbraně“ maďarského premiéra Viktora Orbána, kterého list označil za novodobého evropského autokrata.

Deník Pravda zase uvádí, že Babiš zažil jednu z nejtěžších zkoušek ohněm od doby, co čelí podezření z dotačního podvodu. V článku pod titulkem „Zlost na Babiše je velká jako Václavák“ deník poznamenává, že výzvy k rezignaci ze strany opozičních politiků i demonstrantů Babišem nehnuly.