Poslanec za AfD Stephan Protschka upozornil, že se názory ministra Seehofera a jeho odboru se s blížícími se volbami měnily. V květnu letošního roku ministerstvo vnitra k tématu dekretů uvedlo, že Německo v současné době spoléhá na „dialog s českou vládou, zaměřený na porozumění a smíření“.

V srpnu však již Horst Seehofer prohlásil, že dokumenty z října roku 1945 jsou „nespravedlivými dekrety“, které se neslučují s hodnotami Evropské unie. Podle Protschky jde ze strany ministra vnitra o snahu získat zpět přízeň voličů.

Úspěch pro AfD

„Je to jen populistický názor pana Seehofera, který vidí blížící se volby v Bavorsku, nebo obrat vlády ve vztahu k sudetským Němcům o 180 stupňů?,“ ptá se poslanec AfD. Ministerstvo však nevidí mezi květnovým stanoviskem a výroky Horsta Seehofera žádný rozpor.

Podle deníku Junge Freiheit se německá vláda nezabývá ani návrhy bývalého českého prezidenta Václava Havla z roku 1991, podle kterých by občané vyhoštění na základě Benešových dekretů získali zpět občanství a mohli se do České republiky vrátit.

Fakt, že se tématu dekretů znovu dostává pozornosti, považuje Protschka za úspěch AfD. „To, že se o tom vůbec diskutuje, je úžasné. Ačkoli se my jako strana na jednáních nemůžeme podílet, považujeme to za úspěch,“ řekl podle německého deníku. „Kdokoli v minulosti kritizoval Benešovy dekrety byl umlčen. Bylo zapotřebí opoziční strany aby se tématu dostala pozornost na nejvyšší úrovni.“

Jak dopadnou volby?

Jakým způsobem ovlivní rétorika krajně pravicových politiků výsledky bavorských voleb se ukáže již v následujících hodinách. Volební místnosti se uzavřou úderem 18. hodiny a již krátce poté budou zveřejněny první průzkumy veřejného mínění voličů, kteří přišli odevzdat svůj hlas, takzvaných exit polls.

Podle předvolebních anket se předpokládá, že AfD poprvé v historii zasedne v bavorském parlamentu se ziskem zhruba 15 procent hlasů. Velká ztráta pravděpodobně čeká Křesťanskosociální unii, která spolkové zemi vládne dlouhých 70 let. Ačkoli i z letošních voleb odejde vítězně, nezíská zřejmě dostatečný počet křesel k sestavení jednobarevné vlády.