Trump podepsal dekret o vyhlášení stavu nouze 15. února ve snaze obejít Kongres, jehož Sněmovna reprezentantů ovládaná demokraty mu odepřela financování hraniční bariéry. Svým hlasováním v úterý večer sněmovna odmítla Trumpův záměr použít na její výstavbu peníze, které Kongres předtím vyčlenil na jiné účely.

Podle agentury Reuters by mohla rezoluce projít i v Senátu, protože někteří republikáni jsou znepokojeni prezidentovými kroky. Trump však řekl, že snahu o zablokování svého opatření bude vetovat. K přehlasování jeho veta by pak byla nutná dvoutřetinová většina v obou komorách Kongresu a její dosažení je považováno za nepravděpodobné.

Peníze na výstavbu zdi

Nouzový stav šéf Bílého domu vyhlásil ve snaze získat peníze na bariéru na americko-mexické hranici, jejíž postavení patřilo k hlavním slibům jeho předvolební kampaně. Učinil tak poté, co Kongres nevyšel vstříc jeho požadavku, aby mu letos na hraniční zeď schválil 5,7 miliardy dolarů.

Bílý dům počítá s možností odčerpat přes 6,5 miliardy dolarů z rozpočtů Pentagonu a ministerstva financí. S částkou 1,4 miliardy dolarů, kterou mu na posílení ochrany hranic poskytl Kongres, by prezident dostal celkem zhruba osm miliard dolarů (181 miliard korun).