Ve fondu je 200 milionů eur (5,4 miliardy Kč) a agentura Reuters připomněla, že o něm Itálie informuje dva dny před summitem Evropské unie, který bude věnován migraci.

Čtěte také: Ve Středozemním moři zachránili tisíc migrantů, jeden zemřel

Loni do Itálie dorazilo přes Středozemní moře rekordních 181.000 běženců. Většina z nich cestu nastoupila v Libyi, která vzhledem k politickému chaosu není schopna zakročit účinně proti převáděčům. Agentury odhadují, že loni při cestě přes moře zahynulo 5000 lidí.

"Cílem je pomoci africkým státům s kontrolou jejich hranic a bránit odchodu těch lidí," řekl Alfano. Africké země mohou požádat o vybavení a výcvik personálu, aby zlepšily kontrolu hranic.

Nepřehlédněte: Iráčtí uprchlíci, kteří žijí v Českém Těšíně, našli práci

Podle Alfana se projekt nyní zaměřuje hlavně na Libyi, Tunisko a Niger, v budoucnu se počítá s tím, že se připojí Nigérie, Senegal, Egypt a Etiopie.

Itálie opakovaně kritizovala reakci EU na migrační krizi, zejména neschopnost dohodnout se na rozdělování uprchlíků. Členové se shodují v tom, že je třeba předcházet tomu, aby se lidé vydávali na cestu, a nabízejí za tímto účelem pomoc zemím na Blízkém východě i v Africe.

Na summitu se má podle Reuters hovořit kromě jiného i o možnosti zřídit pro uprchlíky tábory na jižním pobřeží Středozemního moře. To ale Alfano nepotvrdil. "Nehovořili jsme o zřízení táborů v Tunisku ani nikde jinde. Snažíme se jednat tak, aby tábory nebyly zapotřebí," řekl.