Hodinu po ohlášení příměří arménský premiér Nikol Pašinjan uvedl, že intenzita bojů se „drasticky snížila“. Krátce poté, co klid zbraní vstoupil v platnost, byly však v karabašské metropoli Stěpanakertu stále slyšet hlasité výbuchy.

Ázerbájdžán už v úterý večer informoval o úspěších své operace v separatistickém regionu, o který vede desítky let spor s Arménií. Ministerstvo obrany z Baku hlásilo dobytí desítek arménských pozic a zničení desítek nepřátelských zbraní. Z regionu přicházely zprávy o ostřelování několika měst včetně správního střediska Stěpanakertu ázerbájdžánskými jednotkami. 

Boje o Náhorní Karabach. Ilustrační snímek
Cíl splněn. Obnovili jsme svou svrchovanost nad Karabachem, tvrdí Ázerbájdžán

Ve středu Ázerbájdžán v útocích na Náhorní Karabach pokračoval a ve Stěpanakertu podle místních médií vypukla panika. Představitelé Karabachu vyzvali obyvatele, aby zůstali v krytech a nechodili na místní letiště, v jeho blízkosti se však stejně brzy sešlo mnoho lidí. Server The Moscow Times na telegramu zveřejnil snímek z letiště, na kterém jsou podle něj vidět lidé snažící se Karabach po jeho kapitulaci opustit.

Zdroj: Youtube

Karabašské síly dopoledne podle agentury Reuters uvedly, že Ázerbájdžán prolomil jejich linie, zmocnil se některých výšin a strategických silničních uzlů a jim nezbývá, než přijmout návrh na příměří.

Baku mezitím informovalo o dosažení dohody o pozastavení „protiteroristických opatření“, jak nazývá svou operaci v Karabachu; ujednání zprostředkovali ruští vojáci, kteří mají v regionu roli mírových sil. Několik z nich podle ruského ministerstva obrany zahynulo, když se jejich auto ocitlo pod palbou z ručních zbraní. Incident se vyšetřuje.

Ázerbájdžán už dříve prohlásil, že je ochoten jednat s karabašskými Armény pouze tehdy, pokud složí zbraně a rozpustí své jednotky.

Ničivé záplavy v Libyi, září 2023
V Libyi hrozí protržení dalších dvou přehrad, varují média. Úřady to odmítají

Náhorní Karabach je mezinárodně uznanou součástí Ázerbájdžánu, ale žijí v něm převážně etničtí Arméni. Enklávu za podpory Jerevanu i s přilehlým územím ovládli tamní arménští separatisté v krvavé válce, která skončila v roce 1994. Během šestitýdenních bojů svedených s Arménií v roce 2020 dobyl Ázerbájdžán zpět okresy sousedící s enklávou i část Karabachu.

Válku ukončilo příměří zprostředkované Ruskem, které tam má od té doby asi 2000 vojáků v roli mírových sil.

Obavy z nového konfliktu

Poslední dění v regionu vyvolalo obavy z nového konfliktu mezi Baku a Jerevanem. K zastavení bojů vyzvaly například americká a ruská diplomacie. Moskva, která sama vede válku na Ukrajině, apelovala na Baku a Jerevan, aby se vrátily k plnění dohody o příměří, kterou uzavřely před třemi lety. Francie podle agentury AFP žádala, aby o situaci jednala na mimořádném zasedání Rada bezpečnosti OSN, která se má sejít ve čtvrtek.

Baku později uvedlo, že jednání Rady bezpečnosti OSN už „není potřebné“, a to kvůli rychlé kapitulaci arménských separatistů, až dosud ovládajících region. Poradce ázerbájdžánského prezidenta Hikmet Hadžijev nicméně uvedl, že Ázerbájdžán je připraven vyjádřit své názory a legitimní obavy před RB OSN, pokud se toto jednání uskuteční.

Schůzka vůdců. Kim Čong-un dorazil na kosmodrom Vostočnyj, Putin ho přivítal
Schůzka vůdců. KLDR stojí za Putinem a všemi jeho rozhodnutími, řekl v Rusku Kim

Arménský premiér Nikola Pašinjan ve středu uvedl, že Jerevan se na dohodě o příměří mezi Ázerbájdžánem a úřady Náhorního Karabachu nijak nepodílel. Ministerský předseda dodal, že Jerevanu není jasné, proč se v textu hovoří o ozbrojených silách Arménie. Pravidelná armáda podle něj od srpna 2021 v Náhorním Karabachu nepůsobí.

Cvičení amerických vojáků

Mluvčí americké armády mezitím sdělil, že američtí vojáci ve středu dokončí společné armádní cvičení s arménskými silami v Arménii, jak se plánovalo. Eskalace situace v Náhorním Karabachu manévry neovlivnila, sdělil podle agentury Reuters. Desetidenního cvičení, které začalo poblíž Jerevanu 11. září, se účastní 85 Američanů a 175 Arménů.