Premiér Benjamin Netanjahu a nejvyšší velení armády oznámili, že rozhodnutí dává zelenou „významným vojenským akcím“. Agentura AP podotýká, že Izrael v uplynulých letech vedl vojenské kampaně proti Gaze a Libanonu, které označoval za válku, aniž by k tomu přijetí podobné deklarace potřeboval. Krokem se má v pondělí zabývat izraelský parlament.

Izrael už v sobotu vyslal desítky letadel, aby bombardovala Pásmo Gazy v reakci na rozsáhlý raketový útok Hamásu a průnik jeho bojovníků na izraelské území. Dnes armáda oznámila „intenzivní“ nálety a jako cíl označila oblasti u hraničního plotu při obci Bajt Hanún, odkud podle ní Hamás na Izrael útočí. „Ozbrojené síly Izraele zahájily masivní úder na Bajt Hanún, a to ve třech vlnách, účastnilo se ho přes 50 bojových letounů. Ty na toto osídlení použily desítky tun munice,“ řekl podle listu Haarec Hagari.

Zdroj: Youtube

Mluvčí armády uvedl, že část bojovníků Hamásu dál operuje na izraelském území. Někteří se pokusili přes hranice vrátit do Gazy, ale vojáci je na hranicích zastavili a zabili. Podle něj izraelští vojáci zasahovali proti Palestincům v Beeri, v kibucech Kfar Azza a Nahal Oz nebo u hraničního přechodu Kissufim.

Vyprošťování obětí v Pásmu Gazy
Tvrdé střety na izraelské půdě: Hamás zabil nejméně 600 lidí, další stovku unesl

Údery v Pásmu Gazy si podle palestinských činitelů vyžádaly skoro 400 mrtvých a záběry ukazují, že zničily nejméně jednu výškovou budovu, v troskách zůstala i mešita ve městě Chán Júnis na jihu enklávy. Izraelská armáda předtím uvedla, že zasáhla desítky objektů využívaných Hamásem včetně sídla jeho hlavního zpravodajce.

„Zásadní otázkou je nyní to, zda Izrael spustí pozemní útok na Gazu, což je krok, který v minulosti přinášel vysoké počty obětí,“ píše AP. Deník The New York Times jako signál tímto směrem hodnotil dnešní oznámení o evakuaci oblasti poblíž hranic Pásma Gazy.

Izraelská armáda konkrétně jmenovala 24 obcí, které chce evakuovat. Také vyhlásila, že školy napříč Izraelem zůstanou v nejbližších dnech zavřené, píše list The Times of Israel.

Izraelští civilisté umírali v Egyptě

Dva turisté z Izraele a jejich egyptský průvodce byli v neděli zastřeleni v egyptském městě Alexandrie. Uvedlo to izraelské ministerstvo zahraničí, které tak potvrdilo předchozí informace z médií. Podle lokálních médií byl útočníkem egyptský policista, kterého po incidentu zadrželi. Je to první podobný útok na Izraelce v Egyptě za několik desetiletí, uvedla agentura Reuters.

Místní média uvedla, že policista zahájil palbu na izraelské turisty. Podle televizního kanálu Extra News se útok stal v místě Pompeiova sloupu, známé antické památky, zraněna byla ještě další osoba.

Hořící objekt po přímém zásahu v izraelském městě Gedera, 7. října 2023.
Mezi Izraelci a Palestinci zuří boje. Stovky mrtvých, Hamás unáší civilisty

Egypt uzavřel se sousedním Izraelem mír již před desítkami let a dlouhodobě působí jako prostředník v izraelsko-palestinském konfliktu. Mnoho izraelských turistů navštěvuje Egypt, zejména Sinaj, kam se mohou dostat autem.

V posledních letech také země zahájily přímé letecké spojení mezi Tel Avivem a egyptským přímořským letoviskem Šarm aš-Šajch. Protiizraelské nálady jsou však v Egyptě stále vysoké.