Húsíové, Íránem podporovaní rebelové, mají město pod kontrolou už několik let.
Bitva o Hudajdá pokračuje. Civilisty děsí letadla, OSN pomáhá jen omezeně
Fazlulláh (vlastním jménem Fazal Haját)
Američané zabili vůdce pákistánského Tálibánu mullu Fazlulláha

Ulice města tak jsou prázdné i přesto, že místní v současné době oslavují tzv. přerušení půstu, tradiční svátek, jímž končí ramadán.

Miliony lidí hladoví

Pakliže koalice arabských států skutečně Hudajdá a jeho přístav i letiště dobude, bude to jejím prvním velkým úspěchem za poslední tři roky.

Posun Arabové potvrdili i v prohlášení pro zmíněnou agenturu Reuters. „Jsme na hranicích letiště a snažíme se je zajistit. Už brzy nicméně přistoupíme k další fázi operace, ve které na protivníka zatlačíme hned na několika frontách – na pobřeží, kraji města či, s pomocí místního odporu, také na město samotné.“

Byť jsou Arabové v této otázce ve složité situaci, i nadále chtějí v první řadě zajistit civilní obyvatelstvo. „Prioritou je vyhnout se civilním ztrátám a udržet tok humanitární pomoci. Dále hodláme zajistit přístup Organizaci spojených národů (OSN), jež by měla zatlačit na húsítské vojáky v urychlení evakuace,“ uvedl mluvčí koalice.

Angela Merkelová.
Pod Merkelovou se kývá křeslo. Způsobí migranti pád německé vlády?

Podle Reuters však jde ze strany Arabů o obrovský hazard, protože prý nemohou spoléhat na to, že klíčové body převezmou bez jakýchkoli ztrát či bez ohrožení přísunu potřebné pomoci. OSN dělá, co je v jejich silách, přesto ale jídlo či vodu do města v určitých momentech dopravit nemůže. A nejen tam – na podpoře zvenčí je závislých až 22 milionů Jemenců, přičemž 8,4 milionům hrozí totální vyhladovění.

K problému se vyjádřil i David Beasleye, vedoucí projektu OSN s názvem Program jídla do světa (World Food Programme), jenž stojí za heslem „můžeme ukončit hladomor, pokud nejprve ukončíme konflikt“. „Apeluji na všechny strany, které se války v Jemenu účastní, aby plnily své povinnosti a chránily civilní obyvatelstvo. Podnikněte kroky, kterými ukážete, že respektujete mezinárodní lidská práva,“ napsal v prohlášení.

Donald Trump
New York vs. Donald Trump. Stát žaluje prezidenta USA kvůli jeho nadaci
Zastřelený novinář Šuját Buchárí.
Další mrtvý novinář. V Kašmíru zavraždili spolupracovníka britské BBC