Izraelské síly bojují proti Hamásu na sedmi nebo osmi místech mimo Gazu, uvedl dnes armádní mluvčí 48 hodin po největším útoku, kterému Izrael čelí za poslední desetiletí. „Rozsah této operace je něco úplně jiného. Trvá to déle, než jsme očekávali, než se věci vrátí do obranného, bezpečnostního postavení,“ řekl na brífinku s novináři.

Izraelská armáda informovala, že se terčem jejích útoků v posledních hodinách stalo několik velitelských stanovišť Hamásu i budovy jeho představitelů.

Vyprošťování mrtvých a zraněných v Pásmu Gazy
Teď umřu. Svědci popsali řádění ozbrojenců v Izraeli, stříleli i na festivalu

Izraelské ozbrojené síly uvedly, že zaútočily na více než 1000 cílů v Gaze, včetně leteckých úderů, které srovnaly se zemí velkou část města Bejt Hanún v severovýchodním cípu pobřežní enklávy. Mluvčí ozbrojených sil Daniel Hagari řekl, že Hamás město využíval jako základnu pro útoky. Bezprostřední informace o obětech na životech nebyly k dispozici a většina z desetitisíců obyvatel obce pravděpodobně předtím uprchla.

Jeden z nedělních izraelských úderů, které přicházejí v odvetě za útoky, při nichž zemřelo přes 700 lidí, si podle agentury AP vyžádal životy 19 členů jedné palestinské rodiny.

OSN uvedla, že v Gaze, kde žije celkem 2,3 milionu lidí, zatím své domovy opustilo přes 123 tisíc z nich. Světová organizace také upozornila na to, že jediné elektrárně v pásmu, které je rozlohou výrazně menší než Praha, mohou během několika dní dojít zásoby paliva. Většinu elektřiny dosud Pásmo Gazy získávalo z Izraele, ten ale dodávky přerušil.

Boje pokračují i v Izraeli

Pokud jde o počet unesených Izraelců, nezveřejnila zatím izraelská vláda přesný údaj, činitelé Hamásu ale hovoří o tom, že jich je více než 100. Izraelský vojenský odhad, o němž informoval NYT, vychází z čísla ještě o 50 vyššího.

Následky bojů v Izraeli, říjen 2023Následky bojů v Izraeli, říjen 2023Zdroj: ČTK

Na několika místech v Izraeli, které jsou v blízkosti Pásma Gazy, i nadále izraelské síly bojují proti radikálům, kteří tam pronikli. Patří mezi ně i kibuc Beeri, kam se přes noc dostalo asi 70 bojovníků Hamásu. Mnoho jich bylo zabito, ale další se stále skrývají v domech, uvedla armáda podle BBC. V neděli vojáci v oblasti zastřelili i jednoho Izraelce, kterého si spletli s palestinským ozbrojencem, když nereagoval na jejich příkaz k zastavení.

Následky útoku radikálního hnutí Hamás v izraelském městě Tel Aviv
V Izraeli umírali i cizinci. Unesené občany pohřešují Německo, USA či Thajsko

Na jihu Izraele se už podle agentury DPA shromáždilo na sto tisíc rezervistů. Spojené státy podle serveru BBC News očekávají, že Izrael do 48 hodin zahájí pozemní operaci v Pásmu Gazy. Blíže k Izraeli směřuje jedna z amerických letadlových lodí.