V pátek krátce po poledni zahájilo 50 až 100 členů Islámského státu protiúder na severním okraji starého města. Uvedl to deník The Washington Post s odkazem na nejmenovaného armádního důstojníka. Místní lékař následně uvedl, že při této akci bylo zraněno více než tucet iráckých vojáků.

Vzdušné nálety a dělostřelecké palby se nyní rozléhají poslední baštou džihádistů, nad kterou se vznáší černý dým. Podle nejnovější zprávy agentury Reuters džihádisté nyní bojují doslova o každý metr a jejich obranná linise hroutí. Konečné vítězství je tedy takřka za dveřmi. 

Někteří iráčtí vojáci již teď oslavují. Mnozí také tančili s puškami a kulomety a mávali vlajkou poté, co dosáhli svých stanovených cílů, aniž by čekali na oficiální oznámení o vítězství.

Minaret Al-Hadba, který byl součástí islamisty zničené mešity al-Nuri
IS prý uznal porážku, vyhodil do vzduchu historickou mešitu v Mosulu

Islámský stát obsadil Mosul již v roce 2014, od té doby se jejich území značně zmenšilo. Drží nyní území o velikosti menší než jeden kilometr čtvereční. Podle odhadů zůstává na místě jen několik set členů Islámského státu. I tak je ale skupina nadále schopna zahajovat protiútoky proti vojenským jednotkám.

Město mívalo původně dva miliony obyvatel, od začátku bojů v roce 2014 však odtamtud uprchly statisíce lidí. Nyní se počet obyvatel odhaduje na sto tisíc. Z důvodu bezpečnosti také Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) oznámila, že pozastavila některé operace ve dvou uprchlických táborech poblíž rozbouřeného iráckého města Mosul. Jedná se o tábory Kajára a Hadž Alí, kde se probíhá násilí a ozývá se střelba. Je v nich téměř 80 tisíc převážně iráckých migrantů.

Civilisté v Mosulu spolu s iráckými vojáky
Islamistický Mosul se hroutí, zoufalí civilisté křižují bojovou linii

Mluvčí Joel Millman uvedl, že pracovníkům organizace bylo doporučeno, aby nevstupovali do táborů. Irácké úřady zde vyhlásily zákaz vycházení a omezily pohyb osob. Nemohly se sem dostat ani cisterny s vodou, které vyslalo ministerstvo pro migraci, i když teploty dosahují až 50 stupňů Celsia.

Humanitární organizace kolem Mosulu byly nuceny své operace pozastavit již několikrát, ale vždy po několika dnech svou činnost obnovily.

Boje o Mosul
Iráčtí vojáci zneškodnili v Mosulu sebevražedné atentátníky