Televize také tvrdí, že se izraelská armáda připravuje na „období jednoho roku bojů…v různých oblastech…různými metodami“. Na jeho konci má být splnění izraelského cíle a nástup nové vlády v Gaze, v níž nebude zastoupeno palestinské radikální hnutí Hamás a která nebude podporována Íránem.

Izrael na Gazu, kde žije na 2,3 milionu Palestinců, masivně útočí od 7. října, kdy ozbrojenci Hamásu zaútočili na Izrael. Zemřelo tehdy kolem 1200 lidí a na 240 jich radikálové unesli. Izraelské údery v Pásmu Gazy si za více než měsíc bojů vyžádaly přes 11 tisíc obětí.

Na Izrael i proto roste mezinárodní tlak, aby co nejvíce dbal toho, ať jeho útoky nedopadají na civilisty. Například francouzský prezident Emmanuel Macron v pátek v rozhovoru s BBC prohlásil, že Izrael musí přestat zabíjet malé děti a ženy. Izraelské bombardování Pásma Gazy podle něj nemá „žádné ospravedlnění“ a z příměří by Izrael profitoval.

| Video: Youtube

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu na to reagoval slovy o tom, že by zahraniční státy měly odsoudit Hamás spíše než Izrael, který se civilisty snaží dostat z míst bojů. Izraelská armáda uvedla, že za poslední dva dny se ze severu Gazy na jih pásma vydalo přes 100 tisíc Palestinců. Už předtím jich tak učinily statisíce na základě opakovaných výzev Izraele, který své vojenské operace soustředí právě na severní část pobřežního pásu.

Netanjahu také poznamenal, že zločiny Hamásu, který srovnává s takzvaným Islámským státem, se mohou odehrát i v Paříži nebo New Yorku.