Dvaadvacetiletí rekruti ze Spojeného království Mohammed Ahmed a Yusuf Sarwar si před narukováním zakoupili "Korán pro začátečníky" a "Islám pro začátečníky". Při pokusu o návrat v roce 2014 byli zatčeni a následně odsouzeni za terorismus.

Přední islámští akademici jako například Muhammad Abdal Fádil, který sleduje propagandu IS na univerzitě Al-Azhar v Káhiře, tvrdí, že samotný Islámský stát porušuje zákony islámu nejen zabíjením nevinných civilistů a provozováním teroristických aktivit. "Tito lidé nejsou mučedníci, jsou to zločinci," říká Tariq Ramadan, profesor islámských studií na univerzitě v Oxfordu. "Zabíjejí nevinné lidi. Islám, ani nic jiného nemůže nikdy ospravedlnit smrt nevinných lidí."

Podle studie Centra pro boj proti terorismu americké vojenské akademie ve West Pointu jsou členové IS "s nejvyšší znalostí víry nejméně pravděpodobnými dobrovolníky pro sebevražedné atentáty". Mnoho rekrutů zase přiznalo, že při narukování netušili, do čeho jdou.

"Stačila jedna modlitba. Žádná znalost islámu nebyla potřeba," řekl agentuře AP jeden z evropských nováčků. "Byli jsme oklamáni a zataženi do něčeho, čemu jsme nerozuměli. Nikdy jsem nechtěl skončit u Islámského státu."

Jiný dvaatřicetiletý evropský rekrut byl přesvědčen, že se hlásí ke skupině, která pomáhá Syřanům v boji proti prezidentovi (Bašáru) Asadovi. "Že je něco špatně, to jsem si uvědomil, když jsem měl odpovídat na otázky jako Komu máme zavolat, když umřeš?".