"Jsme sjednoceni v boji proti imperialismu, kolonialismu a kapitalismu. Che Guevary nebylo nikdy tak moc potřeba, jako je tomu dnes," prohlásil Morales před zhruba 25 tisíci lidí v bolivijském městě Vallegrande, kde bylo Guevarovo tělo vystaveno po jeho popravě, k níž došlo 9. října 1967. Informuje o tom agentura DPA.

Morales, který je vůdcem levicové bolivijské socialistické strany Movimiento al Socialismo a hnutí za práva pěstitelů koky, patří k dlouhodobým kritikům Spojených států. Podle něj prý Guevarovy ideály žijí. "Boj proti vykořisťování musí pokračovat," uvedl Morales.

Ten podle svých slov strávil noc z neděle na pondělí ve stanu v blízkosti místa, kde byl Guevara zajat, aby si tím připomněl jeho památku.

Guevara, který se narodil v roce 1928, byl na Kubě pravou rukou Fidela Castra a později vedl bolivijské revolucionáře. Zajat byl vojáky, které podporovala americká vláda.

"Neznali oblast, neměli mapy, ztratili orientaci a narazili na místní farmáře, kteří o nich dali vědět vojákům," popsal okolnosti Guevarova zajetí jeden z těchto vojáků Gary Prado.

Revoluční vůdce byl popraven na rozkaz tehdejšího bolivijského prezidenta Rene Barrientose. Jeho tělo bylo nejdřív pohřbeno spolu s dalšími revolucionáři  v hromadném hrobě, později bylo exhumováno a převezeno na Kubu.

Pondělního slavnostního obřadu s Moralesem se zúčastnily i čtyři Guevarovy děti, dále kubánský viceprezident Ramiro Valdes a také kubánský lékař Jorge Gonzalez, který v roce 1997 identifikoval Guevarovy pozůstatky.