Bolsonaro se se zástupci devíti států setkal v úterý večer, ti mu podle guvernéra státu Maranhao sdělili, že "není ta správná chvíle k odmítnutí peněz". Prezidentský mluvčí Rego Barros po schůzce uvedl, že brazilská vláda je "otevřená finančním příspěvkům od organizací a vlád", dohled nad nimi ale přísluší pouze Brazílii.

Hořící les nedaleko města Porto Velho v brazilském státě Rondonia
Bolsonaro žádá od Macrona omluvu. Jinak Brazílie odmítne pomoc s požáry

Na okamžité finanční pomoci 20 milionů dolarů (465 milionů korun) se dohodli členové skupiny vyspělých ekonomik G7 během víkendového summitu ve francouzském Biarritzu. Brazílie ale jejich nabídku nepřijala, podle Bolsonara by vytvoření mezinárodní alianci na záchranu amazonského deštného pralesa uvrhlo Brazílii do postavení kolonie. Se svým francouzským protějškem si pak přes twitter vyměnil několik urážek, Macron nazval Bolsonara nekompetentním, brazilský prezident podpořil sexistický příspěvek na facebooku týkající se Macronovy manželky.

I přes vládní prohlášení není stoprocentně jisté, zda Brazílie pomoc přijme. Bolsonaro v úterý prohlásil, že bude s Macronem rozmlouvat, jen když se mu francouzský prezident omluví, a státy G7 zatím nijak nereagovaly na podmínku o využití financí, na které trvá brazilská vláda.

Devastující požáry

Mezinárodní pobouření nad Bolsonarovou politikou i nabídky pomoci vyvolala zjištění brazilského institutu INPE, podle níž letos v zemi výrazně vzrostl počet lesních požárů. Ty devastují i amazonský deštný prales, označovaný za "zelené plíce" planety.

Schůzka lídrů zemí G7 na summitu ve franouzském Biarritzu.
Plíce planety si zaslouží záchranu. G7 uvolní do Brazílie 20 milionů dolarů

Kvůli krizi se 6. září v kolumbijském městě Leticia na hranicích Brazílie a Peru setkají zástupci států, do kterých zasahuje Amazonie, s výjimkou venezuelského prezidenta Nicoláse Madura.

Brazilská média zároveň informovala, že ze zatím neznámých příčin byl dnes hospitalizován čtyřiačtyřicetiletý brazilský ministr životního prostředí Ricardo Salles, jeho stav je stabilizovaný. Ministr se kvůli situaci v Amazonii ocitl pod palbou kritiky.