Petříček má v hlavním městě USA jednat s bezpečnostním poradcem Bílého domu Johnem Boltonem a ministrem zahraničí Mikem Pompeem. S Boltonem se český ministr setká dnes, s Pompeem v pátek, kdy má rovněž v plánu schůzku s šéfem americké agentury pro rozvojovou pomoc (USAID) Markem Greenem.

Během návštěvy měl Petříček v plánu usilovat o pozvání pro Babiše a prezidenta Miloše Zemana do Bílého domu. Už před odletem připustil, že jako reálnější vidí pozvání pro Babiše. Potvrdila to ve středu informace amerického velvyslance v Praze Stephena Kinga, že Babiš je ve Washingtonu očekáván 7. března. Příprava cesty bude nepochybně rovněž tématem Petříčkova jednání.

Řešit se bude Huawei nebo jaderné elektrárny

Český ministr chce s americkými partnery diskutovat o zabezpečení kybernetické infrastruktury na národní i mezinárodní úrovni. Debatu, které mají být přítomni i zástupci českých tajných služeb nebo Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), vyvolaly problémy kolem čínských firem Huawei a ZTE, napojených údajně na čínské tajné služby.

Předmětem Petříčkova jednání mají být obchodní vztahy USA s Evropou, mimo jiné spolupráce v energetice nebo dopady celní politiky Spojených států. Jednání se nemají týkat jen možné americké účasti na stavbě jaderných bloků v Česku, ale také zemního plynu.