„Zahájení obléhání, které ohrožuje životy civilistů tím, že je zbavuje statků stěžejních pro jejich přežití, zakazuje mezinárodní humanitární právo,“ citovala Türka agentura AFP. Světová zdravotnická organizace (WHO) záhy vyzvala k vytvoření humanitárního koridoru s tím, že její starší zásoby zdravotnického materiálu v Gaze byly spotřebovány.

Na Türkova slova ostře zareagoval Izrael, píše agentura DPA. „Více než 900 nevinných Izraelců je mrtvých. Tisíce utrpěly zranění. Při hudebním festivalu bylo zavražděno 260 lidí. Sto bylo zavražděno v kibucu. A přesto se vysoký komisař neodhodlá k tomu, aby tyto barbarské činy označil za terorismus,“ uvedlo izraelské zastoupení v Ženevě.

DPA podotýká, že Türkova kritika na adresu Izraele dokládá, jakým problémům tento stát v boji proti Hamásu čelí. Toto radikální hnutí ostřeluje raketami izraelská města a vesnice z hustě osídleného Pásma Gazy. Izrael Hamás v této souvislosti obviňuje z toho, že k vojenským účelům využívá civilní budovy v Pásmu Gazy.

Při izraelských náletech v Pásmu Gazy bylo od soboty zabito nejméně 770 Palestinců a 4000 bylo zraněno. Uvedlo to ministerstvo zdravotnictví v Pásmu Gazy, kde vládne radikální islamistické hnutí Hamás.

Izraelská vláda v pondělí ohlásila totální blokádu enklávy s přibližně dvěma miliony obyvatel, včetně odstřižení oblasti od dodávek potravin, vody a elektřiny. Stupňuje tak svou dlouholetou politiku po bezprecedentním víkendovém útoku Hamásu, který Pásmo Gazy od roku 2007 ovládá. Už od soboty izraelské letectvo provádí v oblasti rozsáhlé nálety, které podle všeho zasáhly stovky objektů včetně výškových budov nebo mešity.

Z prvotních zpráv o vyjádření vysokého komisaře OSN nebylo jasné, kolik civilních obětí náletů zatím eviduje. Podle dětského fondu OSN (UNICEF) útoky Hamásu a odvetné izraelské bombardování zabily stovky izraelských a palestinských dětí a zranily mnoho dalších.

Generální tajemník výkonného výboru OOP podle agentury Reuters vyzval mezinárodní společenství a humanitární organizace, „aby intervenovaly s cílem zastavit agresi a umožnily dodávky humanitárního materiálu a obnovení dodávky elektřiny a vody“. Varoval, že Pásmo Gazy čelí zásadní humanitární katastrofě. Podle Dětského fondu OSN (UNICEF) útoky Hamásu a odvetné izraelské bombardování zabily stovky izraelských a palestinských dětí a zranily mnoho dalších.

O domov přišly desetitisíce lidí 

Úřad OSN pro palestinské uprchlíky dopoledne uvedl, že škody jsou na 18 budovách, které v Gaze provozuje, a že o domov od soboty v této oblasti přišlo skoro 190 tisíc lidí. WHO pak doplnila, že za poslední tři dny eviduje útoky na 13 zdravotnických zařízení v Pásmu Gazy.

Podle Hamásem ovládaného ministerstva zdravotnictví si izraelské údery od soboty vyžádaly přes 700 mrtvých a tisíce zraněných. OSN také podle zpravodajské společnosti BBC hlásí 17 zabitých Palestinců při střetech s bezpečnostními složkami na okupovaném Západním břehu Jordánu, které novou válku s Gazou provází.

Eskalace konfliktu přišla v sobotu ráno, když Hamás spustil rozsáhlé ostřelování Izraele, zatímco jeho bojovníci pronikli na izraelské území, kde stříleli a unášeli civilisty.