K první explozi došlo přímo uvnitř katedrály, druhá bomba vybuchla na parkovišti před budovou. Mezi mrtvými jsou podle úřadů příslušníci armády i civilisté. Ke krvavému útoku se doposud nepřihlásila žádná teroristická organizace.

Filipínský ministr obrany Delfin Lorenzana označil útok za „hanebný čin“ a vyzval místní obyvatele, aby se měli na pozoru a spolupracovali s úřady na „zamezení terorismu a dosažení vítězství“. „Použijeme plnou sílu právního systému, abychom pachatele tohoto incidentu přivedli před soud,“ uvedl v prohlášení.

Mluvčí místního velitelství armády plukovník Gerry Besana uvedl, že by k odhalení pachatele mohla přispět analýza materiálů, ze kterých byla bomba vyrobena. Podle šéfa místní policie Oscara Albayaldeho je možné, že za činem stojí militantní skupina Abu Sayyaf. „Chtějí narušit mír a pořádek, ukázat sálu a rozsévat chaos,“ řekl v rádiovém rozhovoru.

„Nepřátelé státu směle zkouší schopnost vlády zajistit bezpečnost obyvatel v regionu,“ uvedl mluvčí prezidenta Rodriga Duterteho Salvador Panelo. „Filipínské ozbrojené síly zareagují a tyto bezbožné zločince rozdrtí.“

Referendum o autonomii

Ostrov Jolo je hlavní baštou muslimské organizace, která je známá svými bombovými útoky a brutalitou. V minulosti se její členové přihlásili k Islámskému státu. Ozbrojenci mají podle agentury Reuters prsty také v pirátství a únosech.

V regionu žijí převážně muslimové, ačkoli většinu obyvatel Filipín tvoří katolíci. V minulých dnech proběhlo v oblasti referendum, ve kterém se 85 procent hlasujících vyslovilo pro vytvoření autonomní oblasti Bangsamoro. Muslimské území by tak od roku 2022 mělo získat vlastní vládu.

Referendum by podle expertů mohlo přispět k ukončení desetiletí trvajícího konfliktu se separatisty na druhém největším filipínském ostrově Mindanao, který přispěl k nárůstu extremismu.