Organizátoři pondělního teroristického útoku na moskevském letišti Domodědovo podle ruského prezidenta musejí být odhaleni a předáni soudu. A pokud by kladli odpor, musejí být zlikvidováni. Dmitrij Medveděv to prohlásil při svém úterním setkání s představiteli ruských bezpečnostních institucí, při kterém označil terorismus za největší hrozbu pro Rusko.

Medveděv znovu ostře kritizoval poměry na letišti v Domodědovu, kde podle jeho slov v otázkách bezpečnosti vládla anarchie. Vyšetřovatelé zatím dávají prezidentovi za pravdu a hlavně tvrdí, že neexistovala odpovídající kontrola u vchodu do té části budovy, kde došlo k výbuchu. Vedení letiště ale prezidentovu kritiku odmítlo s tím, že bezpečnostní opatření, jež jsou v kompetenci letiště, byla zcela v pořádku. Selhala prý ale ta bezpečnostní opatření, za něž odpovídají policejní složky.

Atentátnice s komplicem

K odpovědnosti za útok, při němž zahynulo 35 lidí, se dosud nikdo nepřihlásil, ale ruské bezpečnostní síly zřejmě už mají jasno: akce podle nich nese znaky extremistů bojujících za vytvoření islámského státu na ruském severním Kavkaze. Podle nejmenovaného policejního zdroje, který citovala agentura RIA Novosti, atentát pravděpodobně spáchala sebevražedná atentátnice, jež měla komplice. To je prý běžný scénář severokavkazských rebelů.

Oba předpokládaní pachatelé při atentátu zahynuli. Exploze nastala, když atentátnice otevřela příruční tašku s výbušninou. Muž, který ženu doprovázel, stál při výbuchu vedle ní. Exploze mu odtrhla hlavu, kterou vyšetřovatelé našli v letištní hale. „Teroristický akt byl uskutečněn podle klasického scénáře, který používají teroristé ze severního Kavkazu. Obdobně byl proveden útok v moskevském metru,“ řekl RIA Novosti zdroj z bezpečnostních struktur.

Ruský tisk i servery jsou ale plné protichůdných informací. Některé tvrdí, že útok spáchal muž, nikoli žena, že pachatelé byli aspoň dva, z nichž jednomu se prý podařilo v nastalém zmatku uniknout.

Seznam obětí

Ruské ministerstvo pro mimořádné situace v úterý zveřejnilo seznam obětí z Domodědova. Mezi 35 mrtvými je osm cizinců: dva Britové, Němec, Bulhar a čtyři občané čtyř republik bývalého Sovětského svazu – Ukrajiny, Uzbekistánu, Kyrgyzstánu a Tádžikistánu. Zraněno bylo 108 lidí. Stav 48 z nich je podle ministerstva vážný nebo kritický, a lze proto očekávat, že počet mrtvých vzroste. Mezi zraněnými je i šest cizinců: tři z Tádžikistánu, Britka, Moldavan a Srb. Agentura RIA Novosti dnes ale uvedla, že mezi zraněnými je také jeden Francouz a jeden Ital. Oba prý jsou v nemocničním ošetřování a zranění ani jednoho z nich neohrožují na životě.

„Jeden ze svědků, který se nacházel nedaleko centra výbuchu, řekl, že viděl, jak explodovalo zavazadlo ženy, která byla oblečena v černém. Svědek tvrdí, že výbušnina nebyla na dívce. Ze svědectví lze vyvodit, že zařízení se nacházelo v tašce či kufru, který v okamžiku výbuchu stál vedle ní“ řekl bezpečnostní zdroj ruské agentury Interfax. Atentátnice prý měla také zahalenou hlavu.

Nedostatečná opatření

Úřady už připustily, že bezpečnostní opatření na letišti Domodědovo byla nedostatečná. U vchodů do letištní haly sice jsou nainstalovány bezpečnostní rámy, v pondělí však údajně nebyly v provozu. Prezident Medveděv už v úterý jednou ostře kritizoval vedení letiště, které podle něj nese velkou odpovědnost za to, co se stalo. „Jasně se ukázalo, že byla porušena pravidla bezpečnosti,“ řekl Medveděv.

Zdroje v ruských tajných službách, na které se odvolávají ruská média, tvrdí, že zvláštní agenti už před atentátem byli na stopě tří mužů, kteří mohli teroristický útok připravovat a kteří pocházeli z Kavkazu. Před atentátem se jim ale prý podařilo uniknout.

Podle úřadů se zatím podařilo rozpoznat 18 mrtvých, identifikaci dalších ztěžuje to, že mnoho těl bylo roztrháno.

Mezi postiženými pravděpodobně nejsou žádní Češi, lehce zraněna byla slovenská herečka Zuzana Fialová.

Útok na letiště Domodědovo.