Vnitrozemská jihoafrická země Botswana se vyznačuje největší sloní populací na světě, jejich počet se odhaduje přibližně na 130 tisíc kusů.

Od letošního března zde však začali největší tlustokožci planety náhle záhadně vymírat, během poměrně krátké doby jich uhynulo více než 300. Prvními podezřelými byli pytláci, tuto hypotézu však vylučoval fakt, že mrtví sloni měli neporušené kly. Záhada tak zůstala nějakou dobu nevyřešena. Nyní se zdá, že vědci konečně našli řešení.

V Novém Mexiku dochází k záhadnému úhynu velkého množství ptáků
Ptačí apokalypsa. Vědci bijí na poplach, v USA záhadně hynou tisíce opeřenců

„Smrt slonů vyvolala otrava způsobená sinicemi, které se rozrostly v jámách zaplněných vodou,“ řekl novinářům Mmadi Reuben, hlavní veterinární pracovník botswanského ministerstva pro divočinu a národní parky. Podle jeho slov se náhlé vymírání slonů zastavilo koncem června 2020, což odpovídá době, kdy tyto dočasné vodní plochy začaly vysychat.

První zpráva o neobvyklém početnějším skonu slonů se objevila 25. dubna a zmiňovala případy z okolí vesnice Seronga. V květnu se počty uhynulých zvířat začaly stupňovat.

Elektrické vedení usmrtilo na východě Indie sedm slonů
Elektrické vedení zabilo v Indii sedm slonů. Místní viní železniční společnost

Podle botswanského úřadu pro ochranu volně žijících živočichů uhynulo přibližně 330 zvířat. Provedené krevní testy u mršin potvrzovaly hypotézu, že příčinou byl druh sinic produkujících neurotoxiny. Testy byly prováděny ve specializovaných laboratořích v Jižní Africe, Kanadě, Zimbabwe a ve Spojených státech. Botswanská vláda uvedla, že výzkum výskytu bakterií nadále pokračuje.

Sloni jsou schopní urazit velké vzdálenosti, ale rádi se přitom drží v dosahu vody, protože deně vypijí 130 až 190 litrů a rádi se koupou. V zimě, kdy je otevřených vodních ploch nedostatek, se zavlažují pojídáním kořenů a kůry baobabů, jejichž dřevo zadržuje vodu.