Jižní poddruh nosorožce bílého, který je znám i pod jménem nosorožec tuponosý, je vůbec nejrozšířenějším druhem nosorožce.

„Růst populace nosorožce bílého lze připsat snahám vlády, mimo jiné stěhování zvířat do bezpečí rezervací a angažování armády, která byla nasazena kvůli množícím se útokům pytláků," konstatoval ve své zprávě botswanský statistický úřad, který nové údaje o počtu zvířat zveřejnil. Díky tvrdému postupu vůči pytláctví byl poslední případ zabití nosorožce zaznamenán v roce 2013.

Naproti tomu v JAR počet zabitých nosorožců stále stoupá, k 1215 upytlačeným zvířatům z loňska prý letos podle odhadu přibude ještě větší počet. Nosorožci se zabíjí zejména kvůli rohům, které organizované gangy prodávají především do Asie. Tam jsou sloní kly a nosorožčí rohy ceněným artiklem – prášek z nosorožčích rohů je součástí tradiční medicíny a kilogram stojí zhruba 65.000 dolarů (1,3 milionu Kč).

Mnohem ohroženější než jižní bílý nosorožec je severní poddruh tohoto lichokopytníka. Žije už jen posledních pět kusů, tři z nich bez přestání hlídají strážci v keňské rezervaci Ol Pejeta. Právě tito tři jedinci byli do Keni převezeni v roce 2009 ze ZOO ve Dvoře Králové.